Przeskocz do treści
zabytkowe sklepienie

25. Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Ornament

Przed nami kolejna edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Edycja niezwykła, bo jubileuszowa. Już po raz dwudziesty piąty zaprosimy Państwa do zwiedzania wyjątkowych obiektów. 

Podczas 25. Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego chcemy przed Państwem odkryć bogactwo ornamentów w małopolskich zabytkach, od pięknych romańskich plecionek zachowanych u cystersów w Mogile, poprzez wici roślinne, fryzy arkadowe, rozety, woluty, groteski, maszkarony czy rocaille, po bardzo proste i nowoczesne sploty wykorzystywane w projektowaniu niecodziennych mebli z wikliny.  Wypatrujcie z nami ornamentów i bawcie się w ozdabianie!

Tegoroczne Dni Dziedzictwa odbędą się w czerwcu i zaprezentujemy Państwu osiem jedynych w swoim rodzaju obiektów:

3–4.06.2023

Arboretum i dwór w Lusławicach 

Ceramika w Łysej Górze (k. Tarnowa)

Dwór w Michałowicach

10–11.06.2023

Kościół pw. św. Wojciecha i Matki Boskiej Bolesnej w Modlnicy

Dwór w Modlnicy  

Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego w Olkuszu

17–18.06.2023

Opactwo Cystersów i kościół pw. św. Bartłomieja w Krakowie

Dom Pod Globusem w Krakowie – premiera filmu i wydarzenia towarzyszące

W każdym z tych miejsc czekać będą na Państwa gospodarze, przewodnicy, specjaliści i pasjonaci, wspólnie z którymi przygotowujemy oprowadzania tematyczne, wykłady, spacery, wycieczki, warsztaty i pokazy. Wydarzeniu, jak co roku, towarzyszyć będzie publikacja poświęcona prezentowanym miejscom i ornamentowi. Do napisania tegorocznej jubileuszowej książki zaproszonych zostało siedmiu autorów (Barbara Sadurska, Katarzyna Kobylarczyk, Dominika Słowik, Sabina Jakubowska, Bartosz Sadulski, Radek Rak i Jakub Kornhauser). Efektem ich pracy będzie zbiór siedmiu opowiadań/esejów/reportaży opartych o historyczne tło i bogato ilustrowanych. Publikacja będzie bezpłatnie dystrybuowana podczas wydarzenia,  ukaże się również w formie ebooka. 

Zobacz pełny program wydarzeń

Zobacz także