Przeskocz do treści
zabytkowe sklepienie

Filmy

Od 2020 roku Dni Dziedzictwa mają swoją nową, filmową odsłonę. Dzięki kamerze docieramy do najgłębszych zakamarków zabytków, często niedostępnych dla zwiedzających. Każdy film to opowieść o jednym miejscu, jego historii, tajemnicach i ludziach z nim związanych. Nasze reportaże wzbogacamy licznymi materiałami archiwalnymi, dzięki czemu możemy śledzić proces przeobrażania się budynku, podejrzeć pierwotne plany, kolejne stadia budowy, a także uwiecznione na fotografiach wyjątkowe chwile z życia tych miejsc. Filmowe opowieści snują dla nas specjaliści, znający nie tylko sam zabytek, ale i kontekst jego powstania, a także ludzie emocjonalnie związani z tym miejscem. Do każdego filmu przygotowywujemy tłumaczenie PJM i audiodeskrypcję.

Labirynt idei

Budynek nr 5 na Wawelu

2024

W tysiącletniej historii Wawelu jego królewska świetność jest zaledwie mgnieniem. Wzgórze pełne jest blizn przypominających o dramatycznych momentach, […]

Dzieło kompletne

Dom Pod Globusem w Krakowie

2023

Miejsce nieprzeciętne, gdzie każdy detal stanowi dzieło sztuki samo w sobie, jest skrupulatnie przemyślany i dopasowany do całości. Jak wagnerowskie Gesamtkunstwerk – dzieło sztuki, w którym łączą się różne sztuki plastyczne i środki artystyczne.

Slow las

Las Wolski w Krakowie

2022

Ponad sto lat temu prezydent Juliusz Leo z pomocą Kasy Oszczędności Miasta Krakowa sprawił mieszkańcom Krakowa niezwykły prezent. Zakupiony od spadkobierców rodziny Czartoryskich teren przeznaczył „na urządzenie po wieczne czasy publicznego parku ludowego” – Lasu Wolskiego.

Tu byłem

Muzeum Turystyki Górskiej na Markowych Szczawinach w Zawoi

2021

Wyruszyć w drogę, zdobyć szczyt, wsłuchać się w szum wiatru. Babia Góra, nazywana też Królową Beskidów czy Matką Niepogód, od wieków fascynuje, przyciąga i pod wieloma względami pozostaje nieodgadniona.

Bądźmy w kontakcie

Poczta Główna w Krakowie

2021

Bohaterem filmu jest gmach Poczty Głównej w Krakowie. Jego historia i przeobrażenia idealnie odzwierciedlają zmiany w sposobie komunikowania się ludzi w ostatnim stuleciu.

Z wnętrza do wnętrza

Akcja Eksploracja 2021

Wraz ze specjalistami z Pracowni Przenoszenia i Rozwarstwiania Malowideł Ściennych krakowskiej ASP (prof. Edward Kosakowski, dr Dorota Białek-Kostecka, dr Marcin Błaszczyk) przyglądamy się krok po kroku spektakularnemu, niemal magicznemu zabiegowi oddzielania malowidła ściennego od jego pierwotnego podłoża.

Nuty w przelocie

Stary Teatr – Konserwatorium Muzyczne w Krakowie

2020

Przez niemal półwiecze w samym sercu Krakowa, przy placu Szczepańskim, mieścił się kompleks sal koncertowych. Wznieśli go na początku wieku w awangardowym wówczas stylu secesyjnym Tadeusz Stryjeński i Franciszek Mączyński dla Towarzystwa Muzycznego i Konserwatorium.

Magia czarnej płyty

Muzeum Fonografii w Niepołomicach

2020

Czym jest czarna płyta? Kiedy i jak powstała? Jak właściwie działa? Dlaczego w czasach Spotify jeszcze się ją […]

Instrument z duszą

Pracownia lutnicza Mardułów w Zakopanem

2020

Od wieków na Podhalu zamiłowanie do muzyki łączyło się z wyjątkowymi zdolnościami mieszkańców w zakresie obróbki drewna – […]

Miejsce do życia

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem

2020

W zakopiańskiej willi Atma mieści się jedyne na świecie muzeum biograficzne Karola Szymanowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Ten typowy pensjonat w stylu zakopiańskim był świadkiem jego pasji tworzenia (…)

Kształt dźwięku

Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem

2020

Zakopiańska szkoła plastyczna, potocznie zwana „szkołą Kenara” przyciągała wyjątkowych ludzi – pedagogów oraz uczniów. Ich zaangażowanie i pasja stworzyły jej legendę.

Spotkanie

Willa Czerwony Dwór w Zakopanem

2020

Istnieją takie miejsca, które są kwintesencją czasu, w jakim powstały. Jednym z nich jest willa Władysławka (zwana później Czerwonym Dworem), która od początku wpisała się w wir złotej ery Zakopanego – za sprawą zarówno jej twórców, jak i przybywających do niej gości.

Taki splendor!

Pałac i Piwnica pod Baranami w Krakowie

2020

O Piwnicy pod Baranami śmiało można powiedzieć, że jest zjawiskiem wyjątkowym, fenomenem. Każdy chciał tu bywać, ogrzewać się w jej niezwykłej atmosferze. Przez jej „szkołę” przewinęli się sławni nie tylko muzycy i aktorzy, lecz także poeci, filozofowie, malarze, rzeźbiarze, reżyserzy…

Bracia w bieli

Założenie klasztorne oo. Paulinów Na Skałce w Krakowie

2020

Na założenie klasztorne krakowskich paulinów na Skałce składa się kilka świetnych architektonicznie budynków powstałych w różnych epokach: wybudowany w renesansowym stylu klasztor, barokowy kościół z piękną biblioteką, a także przebudowaną w XIX wieku bramę wjazdową i modernistyczne seminarium duchowne wzniesione w latach 30. XX wieku.

1140 hektarów perfekcji

Dwór Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej

2020

W filmie o „czarodzieju klawiatury”, fenomenie „paddymanii”, a także o wielkim marzeniu mistrza, jakim było posiadanie perfekcyjnego gospodarstwa w Polsce, opowiadają muzykolodzy (…)

Boże iskry

Bobowa to malowniczo położona w dolinie rzeki Białej miejscowość, gdzie znajdował się jeden z najważniejszych ośrodków chasydzkich w Polsce. Stała się nim za sprawą dynastii Halberstamów – Szlomo ben Mejera Natana oraz jego syna Bencjona (…)

Wielogłos

Pośród licznych przedmiotów zgromadzonych w bieckiej kolegiacie, chyba najbardziej tajemniczym jest pulpit muzyczny z 1633 roku, niegdyś służący do podtrzymywania ksiąg z zapisem nutowym. Na pulpicie wyrzeźbiono sceny muzykowania orkiestry zasobnej w często nieznane nam dziś instrumenty (…)