ANTOLOGIA OPOWIADAŃ „ORNAMENT”JUŻ WKRÓTCE DOSTĘPNA NA NASZYCH STANOWISKACH PODCZAS XXV EDYCJI MDDK!
Słowo „ornament” pochodzi z łaciny – ornare znaczy tyle, co ozdabiać, stroić, ale też chwalić, sławić. W naszych uszach często pobrzmiewa jakoś tajemniczo, egzotycznie, zawiera w sobie wyobrażenie wschodniego bogactwa kolorów i form. Ornament nie jest jednak zwykłą ozdobą, uwalnia mnogość sposobów interpretacji, o czym przekonają się Państwo, czytając najnowszą książkę towarzyszącą XXV edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Jest to antologia siedmiu tekstów znakomitych pisarek i pisarzy: Sabiny Jakubowskiej, Katarzyny Kobylarczyk, Jakuba Kornhausera, Radka Raka, Bartosza Sadulskiego, Barbary Sadurskiej i Dominiki Słowik, którzy – każde w charakterystyczny dla siebie sposób – mierzą się z zadanym tematem. Jak przez wieki każda z kultur wykształcała sobie tylko właściwe zdobienia lub zapożyczała je od innych kultur, twórczo je przetwarzając, tak też autorzy kreując własne światy, sięgają po historyczne tematy, wyciągają z nich poszczególne detale i układają kunsztowne zdobienia. Czasem są to misterne plecionki, czasem arabeski i groteski, przechodzące znów w płynną linię secesji. Tam, gdzie brak źródeł historycznych, albo jest ich niewiele, historia ustępuje miejsca wyobraźni.
Książka dostępna podczas Małopolskich Dni dziedzictwa Kulturowego (3-4 czerwca, 10-11 czerwca i 17-18 czerwca) w punktach informacyjnych.
O autorach i autorkach:
Sabina Jakubowska – pisarka, z wykształcenia archeolożka i doktor nauk humanistycznych, pracuje jako nauczycielka historii oraz doula, od wielu lat wspierając kobiety w macierzyństwie. Jej debiutem była powieść dla młodzieży Dom na Wschodniej, wydana w 2015 roku, za którą otrzymała Nagrodę Główną w konkursie Promotorzy Debiutów Tygodnika Powszechnego i Instytutu Książki. W 2022 roku ukazała się jej kolejna książka – Akuszerki, która w marcu 2023 roku znalazła się wśród nominowanych do Nagrody Literackiej Unii Europejskiej. Prawa filmowe do tej niezwykłej opowieści o wiejskich akuszerkach nabyła Agnieszka Holland. W 2023 została wydana publikacja naukowa Imiona –Dziedzictwo kultury, oparta na interdyscyplinarnej pracy doktorskiej. Sabinę Jakubowską fascynują lokalne historie, dlatego zdecydowała się napisać jedno z opowiadań do antologii Ornament, towarzyszącej Małopolskim Dniom Dziedzictwa Kulturowego.
Katarzyna Kobylarczyk – dziennikarka i reportażystka. Nowohucianka z urodzenia i zamiłowania. Historii tej dzielnicy poświęciła zbiory reportaży Baśnie z bloku cudów w 2009 roku oraz Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy w 2020. Autorka pięciu książek towarzyszących Małopolskim Dniom Dziedzictwa Kulturowego: W tym sęk, Wejdź na szlak!, Wielki wybuch 1914–1918, Był sobie czas i Wszystko płynie. O Hiszpanii – kraju jej nieustannej fascynacji – napisała już dwie książki: w 2013 roku Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty oraz w 2020 roku Strup. Hiszpania rozdrapuje rany. Za tę ostatnią otrzymała nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego
Jakub Kornhauser – poeta, tłumacz, eseista i literaturoznawca, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Laureat Nagrody im. Wisławy Szymborskiej w roku 2016 za tomik prozy poetyckiej Drożdżownia, nominowany do tej nagrody również za zbiór Dziewięć dni w ścianie (2019). W 2018 roku dla Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego napisał zbiór esejów Wolność krzepi. Za tom esejów rowerowo-krakowskich Premie górskie najwyższej kategorii (2020) uhonorowany m.in. Nagrodą Znaczenia i nominacją do Nagrody Literackiej Gdynia. W książkach autora pobrzmiewają echa jego rozlicznych pasji, choćby rowerowej, taterniczej czy ornitologicznej.
Radek Rak – pisarz i lekarz weterynarii. Zadebiutował powieścią Kocham cię, Lilith w 2014 roku. Następnie w 2016 roku wydał Puste niebo a w 2019 Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli, za którą to powieść otrzymał wiele nagród, w tym Nagrodę Literacką Nike 2020. Dwa lata później ukazała się jego kolejna powieść Agia. Alef. W 2023 roku napisał jedno z opowiadań składających się na antologię Ornament towarzyszącą Dniom Dziedzictwa. Mieszka i praktykuje jako lekarz w Krakowie. Przyznaje, że oba zawody – pisarz i weterynarz – stanowią dla niego źródło radości.
Bartosz Sadulski – pisarz i redaktor, autor powieści Rzeszot, za którą otrzymał Nagrodę im. Kościelskich, był również nominowany do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Conrada, oraz trzech tomów wierszy. Sekretarz redakcji kwartalnika „Herito”. Stale współpracuje z portalem „Dwutygodnik”. Stypendysta programu „Młoda Polska” w kategorii literatura w roku 2019. Mieszka w Nowej Hucie i to właśnie o znajdującym się po sąsiedzku w Mogile klasztorze cysterskim napisał opowiadanie do antologii Ornament towarzyszącej Małopolskim Dniom Dziedzictwa Kulturowego.
Barbara Sadurska – pisarka, prawniczka. W 2019 roku zadebiutowała docenionym przez czytelników i gremia literackie tomem opowiadań Mapa, za który odebrała kilka nagród, w tym nagrodę im. Witolda Gombrowicza. W 2021 roku napisała zbiór opowiadań W ruchu, a w kolejnym roku – Naturalnie, obie książki towarzyszył Małopolskim Dniom Dziedzictwa Kulturowego. W 2022 roku ukazała się kolejna książka jej autorstwa – Czarny hetman. Od lat mieszka w krakowskim Podgórzu.
Dominika Słowik – pisarka, absolwentka filologii hiszpańskiej. Zadebiutowała w 2015 roku powieścią Atlas: Doppelganger, za którą została nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia. W 2019 roku jej kolejna powieść Zimowla została uhonorowana Paszportem „Polityki”. Dwa lata później do rąk czytelników trafiły Samosiejki. Pisarka w jednym z wywiadów powiedziała, że kiedy balansuje się na granicy między wzniosłością a tanim sentymentalizmem, ironia jest bardzo dobrym obciążnikiem, który utrzymuje w bezpiecznej pozycji. Jej na wskroś współczesne książki pełne są ciepłej ironii, jak opowiadanie, które napisała do antologii Ornament, najnowszej książki towarzyszącej Dniom Dziedzictwa. Mieszka w Krakowie.