przeskocz do treści

Kościół i klasztor Pijarów w Krakowie, fot. K. Schubert MIK 2020

Kierunek ruchu – lista zabytków Dni Dziedzictwa 2021

XXIII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego zaplanowaliśmy przewrotnie. W świecie pełnym ograniczeń, obostrzeń i przestróg #zostańwdomu – wrześniowe Dni odbędą się pod hasłem: „W ruchu”!

W ruchu, czyli jak?

Na boisku, w parku, w pociągu, na dworcu, w kąpielisku. Konno, pieszo, rowerem, samochodem. Skacząc, płynąc, wdrapując się, w biegu, w locie i w obrocie. A wszystko to w gromadzie, przebijając się przez tłum, spiesząc się, by zdążyć, jeszcze tam i jeszcze po to. Czy już są Państwo zmęczeni?

Jeśli jednak nie, zapraszamy we wrześniu do ośmiu wyjątkowych obiektów. W formule mieszanej – będziemy kursować między ekscytującymi miejscami w Krakowie i Małopolsce a… ekranem.

Startujemy najpierw w kierunku zachodniej Małopolski (11–12 września), potem energiczny przeskok, by penetrować zakamarki centrum Krakowa (18–19 września). A w domowym zaciszu – wybierzcie się z nami w dwie filmowe podróże (premiery oprowadzań online na stronie dnidziedzictwa.pl oraz na profilu facebookowym MIK-u).

Tej dynamicznej edycji towarzyszą niezmienne elementy Dni: zwiedzanie i atrakcje przygotowane w obiektach będą nieodpłatne, zaś pełną zwrotów akcji książkę o bliskich i dalekich podróżach pisze już dla Państwa Barbara Sadurska. 

A jeszcze w maju – rozgrzewka! Zapraszamy na wirtualną odsłonę Akcji Eksploracji 2021. Będzie to filmowa opowieść o wędrówce polichromii, czyli o transferach malowideł ściennych realizowanych przez krakowską Akademię Sztuk Pięknych. 

Na przekór obecnej stagnacji chcemy ożywiać, puszczać w obrót, nadawać bieg. Zapraszamy Państwa, by być w ruchu! 

W ruchu, czyli gdzie?

XXIII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. W ruchu 
11–12 września 2021 – trasa małopolska 
Droga żelazna nr 103 – stacja w Regulicach 
Fabryka Lokomotyw „Fablok” w Chrzanowie
Pałac Thetschlów w Jaszczurowej
Muzeum Turystyki Górskiej na Markowych Szczawinach w Zawoi – filmowe oprowadzanie online

18–19 września 2021 – trasa krakowska 
Kasa Oszczędności Miasta Krakowa
Kościół i klasztor Pijarów w Krakowie
Park im. dra Henryka Jordana w Krakowie
Poczta Główna w Krakowie – filmowe oprowadzanie online

Fotografia czarno-biała. Wagon lukstorpedy stojący na stacji, przy nim dwóch konduktorów i pasażer.

Lukstorpeda, 1935, ze zb. M. Orłowicza. Polona, sygn F.64269/II, domena publiczna.

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 Lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności | Jeśli nie oznaczono inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Małopolskiego Instytutu Kultury.