przeskocz do treści

Kościół i klasztor Pijarów w Krakowie, fot. K. Schubert MIK 2020

Kamera! Akcja! Akcja Eksploracja

Zapraszamy na wirtualną odsłonę Akcji Eksploracji 2021 – wyjątkowo w maju, wyjątkowo na ekranie!

Naszym tegorocznym tematem, zarówno w ramach Akcji Eksploracji, jak i podczas wrześniowych XXIII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, są mobilność i ruch. 

Obecna sytuacja odrobinę utrudnia wędrówki i eksploracje, ale z pomocą przyjdzie nam oko kamery. Odkryjemy transfery malowideł ściennych ze zbiorów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i poszukamy odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób polichromie mogą się przemieszczać? 

Proces przenoszenia malowideł ściennych pozwala je uratować i zachować z ruin, przenieść je z remontowanych budynków czy z obiektów architektury o wysokim stopniu zagrożenia. Zdjęte w ten sposób malowidła w kolekcji ASP pochodzą z różnych epok – od romanizmu do współczesności – i stanowią zbiór unikatowy na skalę europejską.

Przyjrzymy się krok po kroku spektakularnemu, niemal magicznemu zabiegowi oddzielania malowidła ściennego od jego pierwotnego podłoża. Poznamy też historie, które kryją się za podjęciem takiego radykalnego działania. Naszymi przewodni(cz)kami będą specjaliści i specjalistki z Pracowni Przenoszenia i Rozwarstwiania Malowideł Ściennych krakowskiej ASP

Premiera filmu „Z wnętrza do wnętrza” odbędzie się 29 maja 2021 o 16.00 na naszym fanpage’u na Facebooku. 

Ściany do ćwiczeń z konserwacji w Pracowni Przenoszenia i Rozwarstwiania Malowideł Ściennych ASP przy ul. Lea 27-29 w Krakowie, fot. K. Schubert MIK 2021 CC BY-SA

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 Lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności | Jeśli nie oznaczono inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Małopolskiego Instytutu Kultury.