Przeskocz do treści
17–18 MAJA
24–25 MAJA

Z dreszczykiem

Jeśli nie są Ci straszne ciasne zakamarki piwnic i kamienice z labiryntami komnat, uwielbiasz mroczne historie i tajemnicze ruiny zamków czy fortec, a na dodatek lubisz zadumać się pod sklepieniami starych kościołów, by z barwnych malowideł odczytywać cudowne boskie i ludzkie historie, najbliższa, XXI edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, pod hasłem Z dreszczykiem ‒ jest właśnie dla Ciebie!

Klasztor Duchaczek w Krakowie, fot. K. Schubert, MIK 2018 ©

Chcesz się dowiedzieć, czym zajmowały się Arcybractwo Miłosierdzia i Bank Pobożny w Krakowie? Albo kto z żywych i umarłych odwiedzał salon hrabiów Potockich przy Rynku Głównym 20? Chętnie Ci o tym opowiemy. Zdradzimy też tajemnicę pomalowanego na czarno sufitu w kuchni pałacowej u Pusłowskich, przy ulicy Westerplatte w Krakowie. Jeśli zechcesz, dowiesz się także, co łączy liczące osiemset lat Zgromadzenie Sióstr Duchaczek przy ulicy Szpitalnej z pobliskim placem św. Ducha i pięknym kościołem Świętego Krzyża oraz co ma z tym wspólnego Jan Matejko.

Dom Arcybractwa Miłosierdzia i Bank Pobożnych w Krakowie, fot. K. Schubert, MIK 2018 ©

A może zaintryguje Cię, dlaczego ze ściany fortecy w Rożnowie nad Dunajcem wyziera twarz Turka? Albo to, kim byli i co robili arianie w pobliskim Czchowie? Przekonaj się! Możesz też po prostu przyjechać do małej wsi na odludziu, żeby poczuć dreszczyk grozy, słuchając iwkowskich gawęd o grabarzu, ukrytych skarbach, duchach, czarownicach i płanetnikach. Naprawdę warto!

Ale to nie wszystkie tajemnice, które zamierzamy przed Tobą odkryć podczas przyszłorocznej edycji Z dreszczykiem. Opowiemy również mrożącą krew w żyłach historię o tym, jak zginął patron kościoła w Niedzicy, św. Bartłomiej, a także zdradzimy, z czego słynie wieś Kacwin, w której kończą się drogi…

Kościół pw. św. Bartłomieja w Niedzicy, fot. K. Schubert, MIK 2018 ©

A jeśli kogoś interesują mroczne klimaty artystycznych dokonań Władysława Hasiora, także znajdzie coś dla siebie.

Organy Władysława Hasiora na Przełęczy Snozka, fot. K. Schubert, MIK 2018 ©

Nie wahaj się i już dziś zarezerwuj w swoim przyszłorocznym kalendarzu dwa ostatnie weekendy maja. Postaramy się zaspokoić Twoją ciekawość i zabrać Cię w fascynującą podróż po niezwykłych małopolskich zabytkach. Gwarantujemy, że na pewno nie zabraknie historii „z dreszczykiem”.


18–19 maja 2019
TRASA KRAKOWSKA I
Pałac Pusłowskich w Krakowie
Pałac Potockich w Krakowie
TRASA MAŁOPOLSKA I
Kościół pw. Nawiedzenia NMP w Iwkowej
Kościół pw. Narodzenia NMP i zamek w Czchowie
Beluard w Rożnowie

25–26 maja 2019
TRASA KRAKOWSKA II
Klasztor Duchaczek z kościołem pw. św. Tomasza i kościół pw. Świętego Krzyża w Krakowie
Dom Arcybractwa Miłosierdzia i Banku Pobożnego w Krakowie
TRASA MAŁOPOLSKA II 
Wieś Kacwin na Spiszu
Kościół pw. św. Bartłomieja w Niedzicy
Organy Władysława Hasiora na Przełęczy Snozka

Zobacz także