Kino „Kijów” (obecnie KIJÓW.CENTRUM)
W latach 50. i 60. w Krakowie działało ok. 15 kin – większość w zaadaptowanych do potrzeb projekcji, niewygodnych pomieszczeniach. Kiedy w 1958 r. narodziła się koncepcja wzniesienia nowoczesnego wolnostojącego budynku kinowego, planowano od razu miejsce funkcjonalne, dostosowane do najnowszych wymogów technicznych, z rozbudowanym zapleczem.
Kino zlokalizowano w jednym z bardziej eksponowanych punktów miasta, naprzeciw gmachu Muzeum Narodowego, u wejścia do historycznej części miasta, nieopodal hotelu Cracovia (również projektu W. Cęckiewicza). Obydwa budynki stworzyły współgrający stylowo zespół o uzupełniających się funkcjach. Hotel stał się niezbędnym zapleczem noclegowym i gastronomicznym, co było szczególnie ważne przy organizacji wielkich imprez, jak Festiwal Filmu Krótkometrażowego.
Rzeźbiarska bryła kina z ugiętym dachem o wiszącej konstrukcji, z przeszkloną frontową ścianą kurtynową i układającymi się w piękny geometryczny rysunek podziałami, jest jednym z najlepszych polskich przykładów neoekspresjonistycznej architektury późnego modernizmu. Każda elewacja została potraktowana indywidualnie. Zwraca uwagę zwłaszcza ściana zachodnia ozdobiona przepiękną mozaiką z motywem koncentrycznych kół. Niezwykle plastycznie opracowane zostało także wnętrze budynku z eleganckim foyer i dominującą dekoracją w formie wielkiej, różnobarwnej, mieniącej się mozaiki.
Kino Kijów zaprojektowano jako najnowocześniejsze kino w Polsce. Zostało wyposażone w panoramiczny ekran oraz system magnetycznego odtwarzania dźwięku. Kinowe projekcje biły rekordy popularności. W latach 70. bilety na seanse należało rezerwować tu z 2-3 miesięcznym wyprzedzeniem! Pierwszy wyświetlany w Kijowie film – Wojna i pokój – obejrzało 230 tys. widzów, na Przeminęło z wiatrem przyszło ponad 800 tys. osób.
Kino i dziś nie poddaje się zabójczej konkurencji multipleksów, wciąż utrzymując się na najwyższym technologicznym poziomie. W 2007 r. kino zmieniło nazwę na KIJÓW. CENTRUM, wprowadzając do swojej oferty klub muzyczny – Kijów Klub – ulokowany w podziemiach budynku oraz rozpoczynając nowe przedsięwzięcia kulturalne: transmisje koncertów, spektakli teatralnych i oper z całego świata.
Autor: Dorota Jędruch (2011)
Atlas dóbr kultury współczesnej województwa małopolskiego
Autor: Agnieszka Rozenau-Rybowicz, Dorota Szlenk-Dziubek, Piotr Białoskórski
Wydawnictwo: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Departament Polityki Regionalnej, przy współpracy z Instytutem Rozwoju Miast, skład Agnieszka Szatkowska-Malak
Miejsce wydania: Kraków, 2009
Architektura lat 60-tych w Krakowie
Autor: Małgorzata Włodarczyk
Wydawnictwo: Wydawnictwo WAM
Miejsce wydania: Kraków, 2006
Encyklopedia Krakowa
Red. : red,. prowadzący Henryk Stachowski ; aut. Elżbieta Adamczyk [et al.]
Wydawnictwo : Warszawa ; Kraków : Wydawnictwo Naukowe PWN. – XIV, [2], 1135, [1] s. : il. ; 30 cm.
Miejsce wydania : Warszawa, Kraków, 2000
Przewodnik po zabytkach i kulturze Krakowa
Autor : Michał Rożek
Wydawnictwo : [Wyd. 2]. – Wydawnictwo Naukowe PWN. Oddział. – 718 s. : il., pl. ; 21 cm.
Miejsce wydania : Warszawa, Kraków, 1997
Kraków i okolice : przewodnik
Autor : Leszek Ludwikowski
Wydawnictwo : „ Sport i Turystyka” ; [oprac. kartogr. Henryka Całkowa, Janusz Szewczuk (mapa załącznik)]. – Wyd. 3 uzup. – 219, [1] s., [1] k. pl. kolor. ; 19 cm
Miejsce wydania : Warszawa, 1991
gmina: Kraków
powiat: Kraków
- Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie: dawne Muzeum Techniczno-Przemysłowe
- Dawny gmach Towarzystwa Wzajemnych Ubezpieczeń „Florianka” w Krakowie
- Dom Józefa Mehoffera – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie
- Gmach główny Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie
- Muzeum Narodowe w Krakowie – Gmach Główny
- Kościół sióstr Norbertanek w Krakowie
- strona www
- Własne ustawienia
- Park im. dra Henryka Jordana w Krakowie
- Las Wolski w Krakowie