przeskocz do treści

Osada blisko natury!

Osada młyńska rodziny Winiarskich to jedna z nielicznych tradycyjnych zagród na Pogórzu Rożnowskim, która zachowała swój oryginalny układ i wyposażenie. Jej niewątpliwym walorem jest także malownicze położenie i otaczający budynki naturalny ogród, z przepływającym obok potokiem Roztoczanką.

Wybierając się do Roztoki- Brzeziny należy dokonać rezerwacji na zwiedzanie osady. Liczba miejsc jest ograniczona! Z uwagi na brak miejsc parkingowych przy Osadzie, zapraszamy na parking obok boiska i szkoły podstawowej (Roztoka-Brzeziny 211, ok. 1 km od Osady młyńskiej).

Po młynie i dawnym domu młynarza Józefa Winiarskiego oprowadzać będą jego wnuk Michał Winiarski oraz przewodnik Mateusz Tomaszczyk.

Podczas dwóch wyjątkowych pokazów Z tej mąki będzie chleb dowiemy się, jak wygląda obróbka zboża w tradycyjnym młynie. Nadmłynarz Ireneusz Grela, który na co dzień kieruje dużym młynem przemysłowym, a po pracy oddaje się pasji młynarskiej w swoim małym młynie, wprawi w ruch ponad stupięćdziesięcioletni mechanizm młyński i opowie o mące.

O (nie)codzienności w osadzie można będzie porozmawiać z etnografką Joanną Hołdą. W dawnej stodole opiekun osady, Michał Winiarski, zgromadził bogate zbiory sprzętów wykorzystywanych we młynie i gospodarstwie wiejskim.

Dla chętnych aktywnego zwiedzania zapraszamy na dłuższą wycieczkę trekkingową Naturalnie z podkowcem na pobliskie wzgórze Majdan (trasa około 8 km) z przewodnikiem Piotrem Firlejem.

W sobotę i w niedzielę w ogrodzie czeka na Państwa kameralny kiermasz z udziałem lokalnych wystawców. W niedzielę dla dzieci przygotowaliśmy otwarte warsztaty Kuchnia pod chmurką przy ognisku z instruktorami z EduAnimy. 

Zapraszamy już 11 i 12 czerwca. Wcześniej polecamy zapoznanie się z dokładnymi informacjami praktycznymi oraz dotyczącymi rezerwacjiprogramu.

Osada młyńska w Roztoce-Brzezinach, fot. K. Schubert, MIK 2022, CC BY-SA

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 Lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności | Jeśli nie oznaczono inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Małopolskiego Instytutu Kultury.