przeskocz do treści

Naturalna materia!

Przytulne wnętrze drewnianego kościoła pw. Matki Różańcowej w Przydonicy pełne jest zabytków sztuki i barwnych malowideł. Naturalność materiałów, malowane kwiaty i roślinne motywy, które zdobią obrazy i ściany budowli, przypominają o naszych silnych związkach z przyrodą.

Zwiedzanie kościoła z przewodnikami – historykami sztuki i lokalnym pasjonatem – nie wymaga rezerwacji. W Przydonicy dostęp do sieci internetowej może być ograniczony, co może wpływać na działanie GPS-u. 

Prężnie działające lokalne stowarzyszenia: Koło Gospodyń Wiejskich z Przydonicy i Stowarzyszenie dla Rozwoju i Integracji Wsi Przydonica „Złoty Orkisz” przygotowały kiermasz, na którym będziemy mieć wyjątkową okazję skosztowania wspaniałych regionalnych przysmaków. Wszystkie produkty pochodzą z lokalnych upraw, nierzadko certyfikowanych i reprezentujących przydonickie dziedzictwo kulinarne. Podczas kiermaszu Bogumiła Babiarczyk, jedna z członkiń KGW, pasjonatka lokalnych historii i legend, opowie, dlaczego przydonickie smaki to „nie tylko orkisz i tatarka”.

W sobotę polecamy warsztaty druku roślinami z graficzką litografką Justyną Mazur-Kiwer, gdzie za matrycę posłużą świeżo zerwane rośliny, pozostawiające oryginalny ślad na bawełnianych torbach. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc!

W niedzielę całej opowieści o pięknie i naturalności przydonickiej świątyni dopełni wykład Rośliny na małopolskich obrazach Matki Boskiej historyczki sztuki i farmaceutki Magdaleny Michniewskiej.

Zapraszamy już 11 i 12 czerwca. Wcześniej polecamy zapoznanie się z dokładnymi informacjami praktycznymi oraz dotyczącymi rezerwacji i  programu.

Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w Przydonicy, fot. K. Schubert, 2022. MIK, CC BY-SA

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 Lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności | Jeśli nie oznaczono inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Małopolskiego Instytutu Kultury.