Przeskocz do treści

Slow Las

Niedawne doświadczenie pandemii, poczucie zagrożenia i ciągła konieczność izolacji uświadomiła nam, jak bardzo w procesie regeneracji, wyciszenia potrzebujemy natury. Spacery wśród drzew i chłonięcie lasu pozwalają zrelaksować się, oczyścić głowę. 

Ponad sto lat temu prezydent Juliusz Leo z pomocą Kasy Oszczędności Miasta Krakowa sprawił mieszkańcom Krakowa niezwykły prezent. Zakupiony od spadkobierców rodziny Czartoryskich teren przeznaczył „na urządzenie po wieczne czasy publicznego parku ludowego” – Lasu Wolskiego.  Ten zdegenerowany obszar z wielkim zaangażowaniem przemienił w las Wincenty Wobr. A czy można zaprojektować las? Choć nadrzędnym zamysłem była jego funkcja rekreacyjna, to jednak chodziło o stworzenie przestrzeni jednoznacznie leśnej.  

Przemierzając ścieżki Lasu Wolskiego odkryjemy relacje między tym, co w nim miejskie, a co dzikie. Czy te dwa światy mogą współistnieć, uzupełniać się? Na jakich warunkach?  Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi wraz z tymi, którzy z Lasem Wolskim związali się zawodowo – Zbigniewem Sikorą, Dawidem Masło oraz Wojciechem Szmukierem.

Tak powstał film „Slow las”, którego pokazy odbyły się podczas ostatniego weekendu XXIV Małopolskich Dni Dziedzictwa, w budynku dawnego Pawilonu Okocimskiego a obecnie Centrum Edukacji Ekologicznej  „Symbioza” dnia 18 czerwca o godzinie 11.00, 13.00 i 15.00.  A od 20 czerwca film będzie można zobaczyć na kanale YouTube i na fanpage’u MIK-u na Facebooku.

Zobacz także