Dom Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, fot. K. Schubert, MIK 2018 ©

Do zobaczenia na Dniach

Dwa majowe weekendy (19–20 i 26–27 maja), 11 zabytkowych obiektów, w tym miejsca nieznane lub na co dzień niedostępne, niezwykłe historie, inspirujące spotkania i pełni pasji przewodnicy – to jedyne w swoim rodzaju coroczne święto zabytków Małopolski.
W tym roku pod hasłem „Wolność krzepi!” odwiedzimy miejsca i poznamy historie bohaterów i bohaterek XX–lecia międzywojennego. Udamy się w podróż do epoki niezwykłego rozwoju społeczno-gospodarczego, w której radość i entuzjazm napędzały do działania i pozwalały pokonywać wiele trudności w niełatwej rzeczywistości Polski po I wojnie światowej.
Bronowice, dawniej podkrakowskie, kojarzą się z Weselem Wyspiańskiego, a więc uroczymi dworkami: Tetmajerówką i Rydlówką. Nieliczni wiedzą, że zachwycających posiadłości w Bronowicach jest więcej. Podczas Dni Dziedzictwa zachęcamy do odwiedzenia na co dzień zamkniętego dworku Rutkowskich projektu Józefa Gałęzowskiego, czołowego architekta międzywojnia.

W forcie 50 ½ O Barycz (zwanym też Kosocice), w otoczeniu pięknego krajobrazu, będziemy mieli okazję zobaczyć labirynty pomieszczeń, unikatowe wieże artyleryjskie oraz wyjątkową wystawę.

Tych, którzy jeszcze nie byli w gmachu głównym Akademii Górniczo-Hutniczej, zachęcamy do podziwiania wspaniale zaprojektowanych w międzywojniu wnętrz holu, auli, a także do wzniesionej po wojnie modernistycznej biblioteki. AGH w 2019 roku będzie obchodzić stulecie istnienia. W trakcie Dni Dziedzictwa przybliżymy dzieje tej uczelni oraz weźmiemy udział w fascynujących pokazach.

W kamienicy prof. Odona Bujwida przy ul. Lubicz 34 przez niemal półwiecze działały zakłady wyrobu szczepionek i surowic, do 1914 roku prowadzone przez jego żonę Kazimierę, a później córkę Zofię. Tutaj pączkowały idee obywatelskie, stąd rozprzestrzeniał się na Polskę ruch edukacyjny i oświatowy dziewcząt i kobiet. Dni Dziedzictwa to szansa do zwiedzenia muzeum zorganizowanego przez wnuków Kazimiery i Odona, Jerzego i Czesława Mostowskich, oraz posłuchania o dziejach tej niezwykłej rodziny.

W podchrzanowskiej Płazie zgłębimy tajemnice zabytkowego pieca kręgowego projektu inż. Adama Boznańskiego – ojca znanej malarki Olgi Boznańskiej, zajrzymy też do Muzeum Życia Codziennego, w którym przeniesiemy się w barwny świat „Wapiennika” sprzed wielu dekad.

W Racławicach koło Olkusza dowiemy się, jak wyglądało życie mieszkańców wsi na granicy zaborów, i zwiedzimy wspaniały XVI-wieczny kościół, który oparł się kolejnym armiom i wojnom, a dziś w prawie nienaruszonym stanie cieszy oko zabytkowym wnętrzem.

Warto poświęcić czas na wycieczkę do Tarnowa i jego okolic, które w wolnej już Polsce nie tylko szybko podniosły się z pierwszowojennych zniszczeń, ale także wzięły udział w „gospodarczej sztafecie” II RP. W kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zbylitowskiej Górze posłuchamy o kierunkach powojennej odbudowy, nakreślonych przez krakowskiego architekta Ludwika Wojtyczka, oraz o artystycznym wnętrzu kościoła, nadanym w latach 50. przez Jerzego Nowosielskiego. Zajrzymy też do na co dzień niedostępnego dworu Żabów, w którym obejrzymy sprowadzone na tę okazję rodzinne pamiątki i poznamy intrygujące losy tego rodu.

W Tarnowie-Mościcach przekonamy się, jak w praktyce wyglądało wznoszenie „wielkiego dzieła państwowego”, czyli Państwowej Fabryki Związków Azotowych wraz z osiedlem mieszkaniowym. Podczas majowego weekendu obejrzymy wnętrza najbardziej reprezentacyjnej willi na tym osiedlu, którą przez kilka lat zamieszkiwał ówczesny dyrektor fabryki Eugeniusz Kwiatkowski.

W pobliskich Wierzchosławicach trafimy pod strzechę domu, w którym urodził się charyzmatyczny przywódca ruchu ludowego i trzykrotny premier II RP Wincenty Witos. Zwiedzimy także zbudowaną przez niego zagrodę, a dziś muzeum jego imienia: pełne pamiątek, zdjęć, dokumentów i śladów zawiłej historii ówczesnej sceny politycznej.

Jak co roku zwiedzaniu zabytków towarzyszyć będzie wiele atrakcji (wystawy, warsztaty, wykłady, wydarzenia dla najmłodszych). Dla wszystkich uczestników wydarzeń bezpłatnie udostępnimy też książkę Jakuba Kornhausera.

19–20 maja 2018
TRASA KRAKOWSKA I
Fort 50 ½ O Barycz w Krakowie
Dworek Rutkowskich w Krakowie-Bronowicach
TRASA ZACHODNIA
Kościół pw. Narodzenia NMP w Racławicach k. Olkusza
Piec kręgowy w Płazie
26–27 maja 2018
TRASA KRAKOWSKA II
Kamienica Bujwidów w Krakowie
Gmach główny Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie
TRASA WSCHODNIA
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i dwór Żabów w Zbylitowskiej Górze
Willa Eugeniusza Kwiatkowskiego w Tarnowie-Mościcach
Dom rodzinny i Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

Layout XX Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, autor: Maciej "Animisiewasz" Grochot ©

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 Lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności