Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Teatr im. Juliusza Słowackiego, usytuowany w pobliżu krakowskich plant przy pl. św. Ducha 1, nosi tę nazwę od 1909 roku, wcześniej bowiem, to jest od momentu jego wzniesienia, nazywano go Teatrem Miejskim w Krakowie. Postawiono go w latach 1891–1893 według zatwierdzonego jeszcze w 1890 projektu autorstwa architekta Jana Zawiejskiego na miejscu wyburzanego wówczas średniowiecznego kompleksu szpitalno-klasztornego duchaków. Architektura eklektycznej budowli teatru – po części neobarokowa, po części zaś neorenesansowa, mocno nacechowana wątkami narodowymi – nawiązuje do nieco wcześniej powstałych teatrów europejskich, choć skromne środki finansowe miasta nie pozwoliły na skorzystanie w pełni z tych wzorów.
Budynek składa się z fasady, reprezentacyjnej elewacji zachodniej, westybulu, klatki schodowej, foyer, bufetu, widowni oraz eklektycznego budynku dawnej elektrowni teatralnej zwanej Domem Machin, w którym dziś mieści się scena Miniatura. Dzięki temu obiektowi teatr był pierwszym budynkiem użyteczności publicznej w Krakowie wyposażonym w oświetlenie elektryczne.
Na szczycie fasady teatru umieszczono figury autorstwa Michała Korpala odnoszące się do Mickiewiczowskiego eposu, a mianowicie Tadeusza i Zosię w scenie „Poloneza czas zacząć”. Pozostałe alegoryczne figury zdobiące fasadę oraz reprezentacyjną elewację zachodnią zostały wykonane przez Tadeusza Błotnickiego, Alfreda Dauna i Mieczysława Zawiejskiego. Attyka tejże elewacji jest wzorowana na attyce krakowskich Sukiennic, które w latach 1874–1879 były gruntownie restaurowane, co wywoływało wiele dyskusji w środowisku. Od tego czasu architekci – w tym projektanci Centrum Administracyjnego Nowej Huty – chętnie sięgali po ten „rodzimy” motyw. W foyer znajdują się stiuki Alfreda Putza i dekoracja kamieniarska Józefa Kuleszy, w westybulu natomiast uwagę zwracają pomnik Stanisława Wyspiańskiego wykonany przez Bolesława Chromego i malowidła ścienne autorstwa Antoniego Tucha. Widownię teatru zdobi kurtyna Henryka Siemiradzkiego – malowidło olejne na płótnie przedstawiające scenę alegoryczną. Po raz pierwszy kurtynę podniesiono 18 kwietnia 1894 roku.
W gmachu teatru zachowała się garderoba Ludwika Solskiego, a właściwie Ludwika Napoleona Karola Sosnowskiego – jednego z najwybitniejszych aktorów w historii teatru polskiego, którego publiczność zapamiętała z ról takich jak Stary Wiarus z Warszawianki Stanisława Wyspiańskiego czy Dyndalski z Zemsty Aleksandra Fredry. W garderobie zobaczyć można rysunki i autografy artystów z XIX i XX wieku.
Pierwotnie teatr był zaplanowany na 922 miejsca.
Purchla J., Teatr i jego architekt, Kraków 1993 Zabytki sztuki w Polsce, Małopolska, Warszawa 2016, s. 627 Krasnowolski B., Leksykon zabytków architektury Małopolski, Warszawa 2013, s. 122
adres: pl. św. Ducha 1, Kraków
gmina: Kraków
powiat: Kraków
GPS: GPS: N 50°3’50”; E 19°56’34”
gospodarz: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
www: http://www.slowacki.krakow.pl/
- Adres
- Cerkiew prawosławna pw. Zaśnięcia NMP w Krakowie
- Klub Garnizonowy w Krakowie
- Kościół pw. św. Marka Ewangelisty w Krakowie
- restaurant
- Inny tytuł
- Pałac Potockich w Krakowie
- Kościół pw. Świętego Krzyża w Krakowie
- Klasztor Duchaczek z kościołem pw. św. Tomasza w Krakowie
- Collegium Maius w Krakowie
- Kamienica Bujwidów w Krakowie
- Stary Teatr – Konserwatorium Muzyczne w Krakowie