Przeskocz do treści
16–17 MAJA
23–24 MAJA

To znak!

Okładka książki Gai Grzegorzewskiej "To znak!" z czarno-białym zdjęciem zimowego, zaśnieżonego krajobrazu górskiego, na którym centralnie umieszczono znak z napisem JECHAĆ ŚMIAŁO na czarnym tle w dużym żółtym okręgu. Całość uzupełniają napisy: 28. MAŁOPOLSKIE DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO i wydawnictwo MIK.

Książka jest kontynuacją przygód niesfornych bliźniąt i ich dziadka, których poznaliśmy już w 2019 roku za sprawą zbioru opowiadań Z dreszczykiem. W tamtym zbiorze niesforne bliźniaki wraz z dziadkiem podróżowały w czasie, otaczając opieką zabytki i starając się przy tym nie narobić (zbyt dużo) bałaganu w losach świata. Teraz bliźnięta są już dorosłe – ona jest poczytną autorką książek dla dzieci, on dziennikarzem w brukowcach. Nauki dziadka nie poszły jednak w zapomnienie. Bohaterowie przejmują pałeczkę i kontynuują podróże: od krakowskich Dębnik, przez Pogórze Ciężkowickie, po Podhale; przez wieki i własne wspomnienia. I wszędzie wypatrują jakiegoś znaku od dziadka…

Gaja Grzegorzewska – pisarka i filmoznawczyni. W 2006 roku zadebiutowała powieścią kryminalną Żniwiarz, w następnych latach ukazały się jej kolejne książki: Noc z czwartku na niedzielę (2007), Topielica (2010), Grób (2012), Betonowy pałac (2014), Kamienna noc (2016). Niestrudzona tropicielka mrocznych stron ludzkiej natury i „szczelin w otaczającej nas bezpiecznej rzeczywistości”. Pisze też scenariusze filmowe – współtworzyła film Erotica 2022 i serial Krakowskie potwory. W 2023 roku wydała Selkis, którą wykroczyła poza gatunek kryminału, podążając w stronę science-fiction i space opery. Wychowała się w Krakowie-Dębnikach.

Zobacz także