Przeskocz do treści

Obłędny błędnik

Na krakowskich Błoniach, nieopodal głównego wejścia do parku Jordana, pojawił się czterdziestometrowy krąg w trawie. To błędnik, zwany też ślimakiem – wąska ścieżka wijąca się po trawniku, labirynt z przeszłości. Dawniej taka atrakcja znajdowała się w parku Jordana. Współczesny ślimak został stworzony z okazji XXIII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego – nasza ścieżka liczy 1250 metrów, spacer po niej trwa około 20 minut (1800 kroków).

Błędnik na Błoniach, fot. MIK 2021

Pierwszy w Krakowie błędnik powstał w XIX wieku w parku stworzonym przez dra Henryka Jordana. Ten lekarz i społecznik przykładał ogromną wagę do harmonijnego rozwoju ciała i umysłu, co znalazło odbicie w założeniach parku.

Reprezentacyjna, centralna część parku miała służyć do celów rekreacyjnych i edukacyjnych. Pozostały teren zajmowało 12 numerowanych boisk (tak wówczas nazywano różnego rodzaju przestrzenie do uprawiania sportu) wyposażonych w sprzęt specjalnie sprowadzany z zagranicy. Urządzenie parku i program zajęć dla dzieci i młodzieży były inspirowane rozwiązaniami, które Jordan obserwował w Szwecji, Szwajcarii czy w Niemczech. Błędnik stanowił jedno z dodatkowych boisk, podobnie jak krążnik i strzelnica. 

Zabieg Jordana z końca XIX wieku jest nadal inspirujący. Forma zwoju pozwala trenować nie tylko ciało, ale i orientację przestrzenną, równowagę i koncentrację. Według badań współczesnych naukowców chodzenie po labiryncie zwiększa aktywność mózgu, co pozytywnie wpływa na ogólną kondycję. 

W Stanach Zjednoczonych od dobrych kilku lat takie labirynty” przeżywają renesans jako element wyposażenia placów zabaw. Po tę formę aktywności sięgają także wspólnoty religijne, które traktują ją jako rodzaj „chodzonej medytacji” czy też metafory życia duchowego.

Zapraszamy do korzystania z błędnika oraz do zwiedzania parku im. H. Jordana podczas XXIII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, 18–19 września.

Zobacz także