Przeskocz do treści

„Labirynt idei”, czyli wawelska „piątka” w oku kamery

W ramach 26. Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego publiczność miała wyjątkową okazję odkryć nieznane zakamarki Zamku Królewskiego na Wawelu. Jednym z głównych punktów programu było udostępnienie budynku nr 5, który mimo swojego współczesnego charakteru skrywa ślady najstarszych wawelskich zabudowań.

Budynek nr 5, najmłodszy na wawelskim wzgórzu, pełni obecnie funkcję administracyjną. Jego złożona struktura odzwierciedla wiele ważnych momentów w historii Polski. Choć powstał w latach 40., jego korytarze wypełniają meblowe klasyki designu z lat 60. Największym skarbem tej konstrukcji jest jednak rotunda śś. Feliksa i Adaukta, która przetrwała największe zawirowania dziejowe.

Aby opowiedzieć tę zawiłą historię, powstał film „Labirynt idei”, który ukazuje nie tylko architektoniczne i historyczne znaczenie budynku nr 5, ale także jego rolę w tysiącletnim dziedzictwie Wawelu. Widzowie mogą zobaczyć te na co dzień niedostępne przestrzenie dzięki kamerze, która uchwyciła każdy detal.

Przewodniczkami po skrajnie różnych przestrzeniach budynku są Magdalena Młodawska, Aneta Giebuta oraz Edyta Łężniak, pracowniczki Zamku Królewskiego na Wawelu. Towarzyszy im Michał Wiśniewski, badacz twórczości Adolfa Szyszko-Bohusza, który przybliża sylwetkę autora wawelskiego odrodzenia.

Film „Labirynt idei” został wyreżyserowany przez Dominikę Mietelską-Jarecką, a za zdjęcia odpowiadał Jeremi Dobrzański. Produkcja ta powstała na potrzeby 26. Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, oferując widzom niepowtarzalną możliwość zanurzenia się w bogatą historię Wawelu.

Zobacz także