Przeskocz do treści
17–18 MAJA
24–25 MAJA

W niezmiennym rytmie

W najbliższy weekend zapraszamy do odwiedzenia klasztoru Reformatów w Kętach, gdzie od ponad trzystu lat rytmu dobowego nie wyznacza praca zawodowa czy szkoła, przeplatana urlopami i weekendami, a cykl liturgiczny i prace ogrodnicze. O życiu zakonnym i historii kęckich reformatów usłyszymy w trakcie oprowadzania po klasztorze od historyków z Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach i o. Rajmunda Wilka gwardiana klasztoru (wymagana rezerwacja).

Pierwsi reformaci przybyli do Kęt 4 października 1700 roku, w dniu wspomnienia św. Franciszka z Asyżu. Dokładnie 14 lat później, 4 października 1714 roku, po trwających 11 lat pracach, biskup krakowski Kazimierz Łubieński uroczyście poświęcił kościół klasztorny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. 

A kim właściwie są reformaci? To jedna z gałęzi żebraczego zakonu franciszkanów, wyrosłego na fali odnowy zakonu w XVI wieku. Kęccy bracia zajmowali się głównie ewangelizacją oraz uprawą klasztornego ogrodu, skąd pochodziła znaczna część ich pożywienia. W drugiej połowie XIX wieku do Kęt przybył ojciec Ambroży Trausyl – wybitny botanik i taternik, przyjaciel ks. Józefa Stolarczyka z Zakopanego. Jego Opis niektórych roślin systemu Linneusza przechowywany jest do dzisiaj w bibliotece oo. Reformatów w Krakowie. Więcej niezwykłych faktów z życia o. Ambrożego Trausyla przybliży podczas oprowadzania po klasztorze Łukasz Gieruszczak dyrektor Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach (sobota o 10.00 i niedziela o 11.00, wymagana rezerwacja).

Polscy reformaci stworzyli własny styl w ramach architektury baroku, zwany barokiem reformackim. Charakterystyczne dla tego nurtu są jednonawowe świątynie na planie prostokąta, z wydłużonym prezbiterium, oraz zabudowania klasztorne na planie czworoboku z wirydarzem i studnią pośrodku. Nie inaczej jest w przypadku kęckiego założenia klasztornego, które łudząco przypomina reformackie siedziby w Bieczu, Wieliczce czy Jarosławiu. Najcenniejszym zabytkiem kęckiego klasztoru jest polichromowana rzeźba Piety  z pierwszej poł. XV wieku dłuta nieznanego autora. Więcej na temat architektury i wyposażenia kościoła opowie historyczka sztuki Barbara Łepkowska (bez rezerwacji). Warto też wybrać się na oprowadzanie po klasztornym muzeum z jego założycielem Rafałem Piskorkiem (wymagana rezerwacja).

Dla zwiedzających otworzy się również klasztorny ogród. W sobotę polecamy Ćwiczenia z równowagi, czyli plenerowe warsztaty uważności z Weroniką Idzikowską trenerką, pedagożką kultury i asystentką emocjonalną (11.00 i 13.30, bez rezerwacji). Niedzielę poświęcimy na zgłębienie specyfiki i różnorodności roślinnej klasztornego ogrodu. O 11.00 i 13.00 zapraszamy na spacer ogrodniczy z hortiterapuetką Bożeną Szewczyk-Taranek (bez rezerwacji), a o 13.00 na warsztaty rodzinne Projektujemy klasztorny ogród z architektką Anną Gieracką (bez rezerwacji). Pomiędzy licznymi aktywnościami warto odpocząć na leżaku w strefie relaksu i zajrzeć do kącika kulinarnego.

Zapraszamy już 4 i 5 czerwca. Wcześniej polecamy zapoznanie się z informacjami dotyczącymi rezerwacji i dokładnym programem.

Informacje praktyczne Kęty.

Zobacz także