przeskocz do treści

Len, bawełna czy kurdybanek?

W najbliższy weekend zapraszamy do odwiedzenia położonego u stóp Pańskiej Góry Andrychowa, którego tkackie tradycje w XVIII wieku znane były  od Barcelony po Stambuł! A to wszystko dzięki przedsiębiorczym andrychowskim chłopom. Zawiązywane przez nich spółki, zwane chłopskimi kolegacjami, handlowały lokalnie wyrabianymi lnianymi płótnami na skalę dzisiejszych korporacji. 

Podczas Dni Dziedzictwa przeniesiemy się do Andrychowa z przełomu XIX i XX wieku, który z wiejskiego ośrodka międzynarodowego handlu lnem przeobraził się w jedno z najprężniej rozwijających się miast Galicji, słynącego z przemysłu bawełnianego. Codzienności mieszkańców Andrychowa doświadczymy bezpośrednio w prywatnym Muzeum Historyczno-Etnograficznym. To unikalne miejsce działa od 2001 roku i jest owocem wieloletniej pasji i pracy jednego człowieka. Edward Wincenty Szlagor – urodzony w Andrychowie, z wykształcenia prawnik, żywił głębokie zainteresowanie historią miasta, w tym jego żydowskiej społeczności. Kierując się mottem „ratujmy, co się da”, w rodzinnym domu postanowił zachować odchodzący świat swoich rodziców i dziadków. Oprócz pamiątek rodzinnych zbiory muzeum uzupełnia prywatna kolekcja artefaktów związanych z historią miasta, jego żydowskich mieszkańców, a także zbierane przez lata miejscowe sprzęty i narzędzia gospodarskie. 

Cały kompleks splata miejskie i wiejskie światy, które przenikały się w przedwojennym Andrychowie. Po stałej ekspozycji „Życie i praca mieszkańców Podbeskidzia na przełomie XIX i XX wieku” oprowadzi nas Iwona Dyla – córka założyciela muzeum, która po jego śmierci w 2008 roku przejęła opiekę nad zbiorami, wspólnie z Wiesławem Ogórkiem, pasjonatem lokalnej historii i prezesem koła PTTK „Chałupa” (wymagana rezerwacja). O andrychowskiej przedsiębiorczości opowie podczas oprowadzania po Muzeum Sebastian Wacięga, współautor gry Chłopska Szkoła Biznesu (wymagana rezerwacja). Warto także zajrzeć do stodoły, gdzie w świat dawnych gospodarskich sprzętów wprowadzi nas antropolog kulturowy Mateusz Żebrowski, a tkaczka Katarzyna Bizoń zaprezentuje działanie ponadstuletniego krosna (bez rezerwacji)!

Spragnionych szerszego kontekstu historycznego, kulturowego i przyrodniczego zapraszamy do Parku Miejskiego w Andrychowie, gdzie przy Pałacu Bobrowskich czeka moc aktywności, w tym: spacery historyczne i przyrodnicze po Andrychowie z pasjonatami lokalnej historii, wystawa plenerowa poświęcona Pierwszej Galicyjskiej Tkalni Mechanicznej w Andrychowie, historyczna gra terenowa, ale też plener malarski czy warsztaty tkackie dla dzieci. Zaprezentuje się również lokalny folklor –  w niedzielę o 15.00 odbędzie się pokaz Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Andrychów z komentarzem etnograficznym, a przez cały weekend będzie można spróbować specjałów przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich, w tym słynnej zupy z kurdybankiem. Udział we wszystkich aktywnościach odbywających się w Parku Miejskim nie wymaga rezerwacji.

Z uwagi na to, że pod Muzeum nie ma możliwości zaparkowania, zachęcamy do zostawienia samochodu na jednym z licznych miejskich parkingów (Informacje praktyczne Andrychów). Pomiędzy Muzeum a Pałacem będzie kursować kolejka turystyczna (godziny odjazdów podane są w programie).

Zapraszamy już 4 i 5 czerwca. Wcześniej polecamy zapoznanie się z informacjami dotyczącymi rezerwacji i dokładnym programem.

Informacje praktyczne Andrychów.

Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Andrychowie, ekspozycja etnograficzna, krosno, fot. K. Schubert, 2022. MIK, CC BY-SA

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 Lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności | Jeśli nie oznaczono inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Małopolskiego Instytutu Kultury.