przeskocz do treści

Pracownia lutnicza Mardułów w Zakopanem, fot. K. Schubert MIK 2019

Był sobie czas… na lekturę

Był sobie czas to tytuł nowej książki Katarzyny Kobylarczyk, która towarzyszy XVII edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Składa się na nią dziesięć opowieści rozgrywających się w Krakowie oraz w większych i mniejszych miejscowościach historycznej Małopolski (Książ Wielki, Jędrzejów, Dalewice, Chełmek, Bobrek, Oświęcim). Historie łączy postać narratora – wędrowca i zegarmistrza, który pragnie zgłębić istotę czasu.

Czytanie tej książki można porównać do podróży w kapsule czasu. Jest 4 października 1582 roku – na mocy bulli papieskiej Grzegorza XIII z kalendarza wypada 10 dni i zamiast 5 następuje 15 października. W niesamowitej scenerii ksiąskiego pałacu, pewnej październikowej nocy 1942 roku jesteśmy świadkami działań konspiracyjnych. Zimą 1954 roku wraz z profesorem Szaferem w krakowskim Ogrodzie Botanicznym obserwujemy Livstonę Chinesis, najwyższą w Europie palmę rosnącą pod szkłem, a punktualnie o godzinie 12.00 wszędobylski narrator zabiera nas do Obserwatorium Astronomicznego, gdzie właśnie trwa nadawanie sygnału czasu do radia. Potem znów przenosimy się w lata 30. do jednego ze sklepów obuwniczych słynnej firmy Bata – pośród piętrzących się pudełek z butami mamy okazję poznać twórcę światowego sukcesu tej firmy, samego Tomasza Batę. Dzięki niemu malutka wieś Chełmek w krótkim czasie przeobraża się w prawdziwe imperium zatrudniające w najlepszym okresie około 10 tys. pracowników. Na ten sukces składa się nie tylko świetna jakość butów produkowanych przez firmę, ale przede wszystkim troska o pracownika, jego zaplecze socjalne, ciągłe kształcenie i oczywiście stałe zwiększanie wydajności pracy. Dziś moglibyśmy podsumować: powołał do życia nowoczesną korporację, zapewne niepozbawioną też słabych punktów.

Książka obfituje w barwne anegdoty, pełno tu sugestywnych, plastycznych postaci o wyrazistych charakterach. A w tle głośniej lub ciszej tykają zegary, a czasem wybijają kuranty.

Zapraszamy do wsparcia kampanii crowdfundingowej, której celem jest wydanie i bezpłatna dystrybucja książki towarzyszącej Dniom Dziedzictwa 2015.

Książki Dni Dziedzictwa, fot. M. Klag (MIK, 2014) CC BY SA 3.0

Książki Dni Dziedzictwa, fot. M. Klag, MIK, 2014, CC BY SA 3.0

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 Lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności