Przeskocz do treści
18–19 MAJA
25–26 MAJA

Czas w Sali Zegarowej

COLLEGIUM MAIUS W KRAKOWIE, fot. J. Nowostawska-Gyalókay (MIK, 2014) CC BY SA 3.0

Czas i jego upływ można poczuć w Collegium Maius na każdym kroku. Na dziedzińcu godziny odmierza grający zegar z drewnianymi figurami, jest tu królowa Jadwiga, Władysław Jagiełło, św. Jan z Kęt, Hugo Kołłątaj i rektor Stanisław ze Skalbmierza. Do pomiaru czasu służą także różne typy zegarów mechanicznych i słonecznych rozmieszczone na ekspozycji muzealnej.

Podczas Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego zapraszamy Państwa na spacer z przewodnikiem po zakamarkach budowli, której początki sięgają XIV wieku. Trasa wiedzie od mieszkania św. Jana z Kęt, w którym obecnie znajduje się kaplica, przez reprezentacyjną klatkę rektorską, do salonu Muzeum – Sali Zielonej – pełnej cennych dzieł sztuki, w której zaprezentowane zostaną zegary słoneczne. W sali Komisji Edukacji Narodowej, gdzie królują instrumenty naukowe głównie z XVIII wieku, zakupione w najlepszych wówczas wytwórniach europejskich, będzie można zobaczyć mechaniczne zegary kominkowe, konsolowe, a także zegar „na pile”, któremu napęd zapewnia własny ciężar. W Sali Zegarowej z kolei będzie można zapoznać się z mechanizmem zegara wieżowego ze Szczekocin (ok. 1600), mechanizmem zegara z wahadłem kompensacyjnym z roku 1786, regulatorem astronomicznym Siegmunda Rieflera z 1897 roku, czyli zegarem używanym w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego do sterowania pracą teleskopu. W Sali z Lunetami oprócz różnych przyrządów do pomiaru długości, masy, temperatury znajdziemy między innymi chronometry morskie.

Ofertę muzeum wzbogacą jeszcze dwie prezentacje: pierwsza – poświęcona zagadnieniom budowy zegarów słonecznych. Podczas tego spotkania postaramy się wyjaśnić różnice pomiędzy czasem słonecznym i urzędowym oraz opowiemy o służbie czasu pełnionej przez krakowskie Obserwatorium Astronomiczne. Druga prezentacja odsłoni tajniki budowy zegarów mechanicznych widziane okiem zegarmistrza.

Do Collegium Maius w Krakowie zapraszamy 23 i 24 maja.

 

Zobacz także