Muzeum Fonografii w Niepołomicach
XXII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Brzmi dobrze
Muzeum Fonografii w Niepołomicach zostało otwarte w 2011 roku. To jedyne takie muzeum w Polsce – ponad 150 eksponatów prezentuje historię zapisu dźwięku od przełomu XIX i XX wieku poprzez wszystkie dekady zeszłego stulecia.

Muzeum Fonografii w Niepołomicach, fot. K. Fidyk MIK 2019
W siedmiu salach ekspozycyjnych – każde pomieszczenie odpowiada kolejnej dekadzie rozwoju fonografii – prezentowane są urządzenia wykorzystywane do zapisu dźwięku, z czego najstarsze liczą ponad 130 lat. Przechodząc przez poszczególne pomieszczenia, można nie tylko obejrzeć eksponaty, zapoznać się z historią odtwarzania i zapisu dźwięku, ale także poczuć wyjątkowy klimat każdej epoki.
Wnętrza zaprojektowane są w taki sposób, aby za każdym razem zabierać odwiedzających w inne miejsce: raz jest to mieszkanie, w którym zaraz urządzi się prywatkę, wykorzystując do tego jeden z wielu zgromadzonych gramofonów skrzynkowych, a kiedy indziej pomieszczenie służbowe dla radiotelegrafistów z lat czterdziestych, gdzie można obejrzeć radzieckie i amerykańskie radiostacje wojskowe. Wraz z upływającym czasem, przenosimy się w charakterystyczne dla niego miejsca.
Odwiedzający mogą obejrzeć nie tylko urządzenia, których rozwiązania technologiczne były absolutnie przełomowe dla każdej z epok, ale także perełki polskiej myśli technicznej, takie jak kultowe radio PIONIER (pierwszą powojenną konstrukcję lampowego odbiornika radiowego) czy magnetofon MELODIA.
Wraz z przechodzeniem do kolejnych sal, podróż staje się coraz bardziej sentymentalna, ponieważ wśród eksponatów można dostrzec przedmioty, których sami byliśmy użytkownikami, a wiele z nich nawet do dziś znajduje się w naszych domach.
Ostatnim punktem dla zwiedzających jest sala odsłuchowa, w której to zgromadzonych zostało ponad 2000 płyt winylowych. Goście mogą skorzystać z jednego z kilku stanowisk odsłuchowych i zapadając się w miękkich pufach, dać się porwać muzyce. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, od muzyki klasycznej po rozrywkową, zarówno polską, jak i zagraniczną.
Muzeum Fonografii jest częścią Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa, które jest obiektem kulturalnym, edukacyjnym, rozrywkowym oraz szkoleniowym. Poza Muzeum mieści się tu także sala kinowa, widowiskowa, studio nagraniowe oraz klub muzyczny. Cały obiekt jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.
Prościutki wynalazek
Czym jest czarna płyta? Kiedy i jak powstała? Jak właściwie działa? Dlaczego w czasach Spotify jeszcze się ją tłoczy i do czego potrzebują jej DJ-e?
Na te i wiele innych pytań podczas filmowego oprowadzania po Muzeum Fonografii w Niepołomicach opowiedzą: Awa Zającówna – przewodniczka z Muzeum Fonografii, Daniel Drumz – producent muzyczny i DJ oraz Kajetan Konarzewski – dyrektor Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa.
Czytaj więcej Foksterier Nipper ciągle żywy
Film zrealizowany w ramach XXII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.
Muzeum Fonografii w Niepołomicach
Informacje praktyczne
Dostępność poza Dniami Dziedzictwa:
dostępny
Dane teleadresowe:
adres: ul. Zamkowa 4, Niepołomice
gmina: Niepołomice
powiat: krakowski
gospodarz: Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach
www: https://muzeumfonografii.pl/
e-mail: [email protected]
telefon: 12 312 91 00
Obiekty w pobliżu:
- Kościół parafialny pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach
- Zabudowa Niepołomic
- Zamek w Niepołomicach
- Kościół i klasztor ss. Benedyktynek w Staniątkach
- Pałac w Igołomi
- Pałac Żeleńskich w Grodkowicach
- Pałac w Kościelnikach (Kraków)
- Dwór (tzw. lamus) w Branicach (Kraków)