Przeskocz do treści

1140 hektarów perfekcji

W Kąśnej Dolnej – niewielkiej miejscowości położonej malowniczo pośród pagórków Pogórza Ciężkowickiego – znajduje się jedyny zachowany dom Ignacego Jana Paderewskiego, pianisty, który cieszył się popularnością na miarę dzisiejszych idoli popkultury. Występował w najsłynniejszych salach koncertowych świata, wzbudzając powszechny zachwyt i uwielbienie tłumu należne supergwieździe. 

W filmie o „czarodzieju klawiatury”, fenomenie „paddymanii”, a także o wielkim marzeniu mistrza, jakim było posiadanie perfekcyjnego gospodarstwa w Polsce, opowiadają muzykolodzy, pracownicy Ośrodka Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX wieku im. I.J. Paderewskiego przy Instytucie Muzykologii UJ – Justyna Szombara i Michał Jaczyński. Informacjami o tym, co obecnie znajduje się w dworku pianisty i o wydarzeniach organizowanych przez Centrum Paderewskiego dzieli się z nami dyrektor Łukasz Gaj.

Film zrealizowany w ramach XXII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

Zobacz także