przeskocz do treści

Rok wielkich inwestycji

Ciekawi kolejnego zabytku i historii z nim związanych? Przedstawiamy Zespół Tarnowskich Wodociągów. To na co dzień prężnie działające przedsiębiorstwo, do którego z reguły wstęp mają tylko jego pracownicy, podczas majowego weekendu otworzy dla zwiedzających swe trzy zabytkowe budynki: główną siedzibę Dyrekcji, tzw. Biały Dom przy ul. Narutowicza, zbiornik wody pitnej w Krzyżu oraz halę pomp w Świerczkowie.

Początki historii wodociągu miejskiego w Tarnowie sięgają prawdopodobnie połowy XV wieku, a świadczą o tym fragmenty doskonale zachowanego drewnianego rurociągu, który można będzie obejrzeć podczas przyszłorocznych Dni. Jednak nowoczesny system połączeń wodociągowych, który służy mieszkańcom Tarnowa i okolic do dziś, został zaprojektowany na początku XX wieku przez wybitnego specjalistę inżynierii wodnej dr. Maksymiliana Matakiewicza. Oficjalnie otwarto je wraz z dworcem kolejowym i elektrownią w listopadzie 1910 roku, zwanym w historii miasta rokiem wielkich inwestycji. Do powstania wodociągów, w dużej mierze, przyczynił się ówczesny burmistrz, dr Tadeusz Tertil – doskonały przywódca na trudne czasy, który przeprowadził Tarnów przez dziejowy i gospodarczy przełom.

Pięknie zachowana architektura przemysłowa i zabytki techniki to nie jedyny atut Zespołu Tarnowskich Wodociągów. Należą do nich także ludzie i związane z nimi barwne historie. Secesyjny „Biały Dom” z wykuszem podtrzymywanym przez dwóch gigantów w swych wnętrzach kryje ślady zapomnianych historii o inżynierze Zygmuncie Ursinim, o wieloletnim werkmistrzu Stanisławie Grabowskim czy o Jerzym Braunie, autorze słów popularnej piosenki „Płonie ognisko i szumią knieje”.

ZESPÓŁ TARNOWSKICH WODOCIĄGÓW (przepompownia w Świerczkowie), fot. J. Nowostawska-Gyalókay (MIK, 2013) CC BY SA 3.0

ZESPÓŁ TARNOWSKICH WODOCIĄGÓW (przepompownia w Świerczkowie), fot. J. Nowostawska-Gyalókay (MIK, 2013) CC BY SA 3.0

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 Lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności | Jeśli nie oznaczono inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Małopolskiego Instytutu Kultury.