Przeskocz do treści
17–18 MAJA
24–25 MAJA

Wielogłos

Położony na południowo-wschodnim krańcu Małopolski Biecz jest prawdziwym rajem dla miłośników dawnej architektury, ale nie tylko. Wystarczy wejść do wnętrz kilku zabytkowych domów, w których dziś znajdują się oddziały muzealne, czy zajrzeć do bieckiej kolegiaty, by zachwycić się ich kunsztownym wyposażeniem. Pośród licznych przedmiotów zgromadzonych w bieckiej kolegiacie, chyba najbardziej tajemniczym jest pulpit muzyczny z 1633 roku, niegdyś służący do podtrzymywania ksiąg z zapisem nutowym. Na pulpicie wyrzeźbiono sceny muzykowania orkiestry zasobnej w często nieznane nam dziś instrumenty, i to właśnie orkiestry miejscowej z Biecza. Ale w zbiorach bieckiego muzeum odnajdziemy także inne instrumenty: liry korbowe, cytry, lutnie, kołatki i okaryny, a nawet organy wykonane samodzielnie przez artystę-samouka. 

Jak wyglądał dawny Biecz i jakimi dźwiękami wybrzmiewał? W filmie przybliżają nam ten miniony świat muzykolog i historyk sztuki Jakub Puchalski oraz Marta Bartuś, Grzegorz Szary i Rafał Poniewierka – dyrektorka i pracownicy Muzeum Ziemi Bieckiej.

Film zrealizowany w ramach XXII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

Zobacz także