przeskocz do treści

KOLEGIATA PW. ŚW. ANNY W KRAKOWIE, fot. M. Łukaszewicz (Graphia, 2011) ©

Album z okazji jubileuszu 25-lecia Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego

Album Wyszukana Małopolska to klucz do tego, co niedostępne – otwiera zamknięte drzwi, uchyla okiennica, rozsnuwa kotary. Ukazuje piękno, niejednoznaczność i bogactwo najbogatszego w artefakty regionu Polski. Zabiera czytelnika w podróż po miejscach, które gościły Dni Dziedzictwa w ciągu dwudziestu pięciu edycji, po miejscach niezwykłych, wyjątkowych, tajemniczych. Z każdym wiąże się opowieść, z każdym splatają się ludzkie losy, o każdym warto przypominać i pamiętać. To nie są wszystkie zabytki związane z Dniami Dziedzictwa – konieczne było dokonanie wyboru spośród niemal trzystu, jakie przez 25 lat udało się pokazać. Te 75, których losy album ilustruje słowem i obrazem,   to przykłady przejawów pasji, historie o pełnych pomysłów, rozpalonych głowach, rękach, w których pali się robota, i sercach przepełnionych żarem.

Co wędrowało z brzucha pieca do Sukiennic?
Gdzie znajduje się kraina płynnego szkła?
Dlaczego fotele Wyspiańskiego są tak niewygodne?
Kto dźwignął krakowskie rzemiosło?
Co odkryli łowcy mikrobów?
Jak wyglądał ostatni lot cieśli z Odporyszowa?
Co mają wspólnego kryształowe pająki i mopsiczka Gypsia?
Gdzie dęby uratowały ludziom życie?

Na te pytania odpowiedzi udziela Wyszukana Małopolska. Album do kupienia w naszym sklepie internetowym: https://mik.krakow.pl/products/wyszukana-malopolska/

 

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 Lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności | Jeśli nie oznaczono inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Małopolskiego Instytutu Kultury.