przeskocz do treści

KOLEGIATA PW. ŚW. ANNY W KRAKOWIE, fot. M. Łukaszewicz (Graphia, 2011) ©

Książka 2023

Słowo „ornament” pochodzi z łaciny – ornare znaczy tyle, co ozdabiać, stroić, ale też chwalić, sławić. W naszych uszach często pobrzmiewa jakoś tajemniczo, egzotycznie, zawiera w sobie wyobrażenie wschodniego bogactwa kolorów i form. Ornament nie jest jednak zwykłą ozdobą, uwalnia mnogość sposobów interpretacji, o czym przekonają się Państwo, czytając najnowszą książkę towarzyszącą XXV edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Jest to antologia siedmiu tekstów znakomitych pisarek i pisarzy: Sabiny Jakubowskiej, Katarzyny Kobylarczyk, Jakuba Kornhausera, Radka Raka, Bartosza Sadulskiego, Barbary Sadurskiej i Dominiki Słowik, którzy – każde w charakterystyczny dla siebie sposób – mierzą się z zadanym tematem. Jak przez wieki każda z kultur wykształcała sobie tylko właściwe zdobienia lub zapożyczała je od innych kultur, twórczo je przetwarzając, tak też autorzy kreując własne światy, sięgają po historyczne tematy, wyciągają z nich poszczególne detale i układają kunsztowne zdobienia. Czasem są to misterne plecionki, czasem arabeski i groteski, przechodzące znów w płynną linię secesji. Tam, gdzie brak źródeł historycznych, albo jest ich niewiele, historia ustępuje miejsca wyobraźni.

Książka dostępna podczas Małopolskich Dni dziedzictwa Kulturowego (3-4 czerwca, 10-11 czerwca i 17-18 czerwca) w punktach informacyjnych.

Okładka książki Ornament z dużym odzobnym tytułem i zwierzęcym motywem ściennym w tle

Pobierz PDF (18 MB)

Pobierz MOBI (do czytników Kindle)

Pobierz EPUB (inne czytniki)

 

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 Lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności | Jeśli nie oznaczono inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Małopolskiego Instytutu Kultury.