przeskocz do treści

KOLEGIATA PW. ŚW. ANNY W KRAKOWIE, fot. M. Łukaszewicz (Graphia, 2011) ©

Film 2023

Zajrzyjcie wraz z kamerą Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego do domu Pod Globusem – dostojnej budowli stojącej na rogu ulic Długiej i Basztowej, której strzelistą wieżę zegarową zwieńczoną ażurowym globusem zna każdy krakus i krakuska.

Zbigniew  Beiersdorf i Piotr Białko opowiedzą o historii gmachu – od projektu architektów Tadeusza Stryjeńskiego i Franciszka Mączyńskiego, poprzez holistyczną realizację Józefa Mehoffera, obejmującą nie tylko polichromię czy meble, ale cały wystrój wnętrza najbardziej reprezentacyjnej sali budynku, aż po dewastację i systematyczną odbudowę i rekonstrukcję do najdrobniejszych detali. Dowiecie się, gdzie ukryto oryginalne meble z projektu Mehoffera, dzięki czemu przetrwały lata i mogły wrócić na swoje miejsce, skąd wzięła się różowa poświata sali Mehofferowskiej oraz czemu parkiet wciąż skrzypi. A pracownicy Wydawnictwa Literackiego, od 50 lat zajmującego pomieszczenia domu Pod Globusem, opowiedzą, jakie książki powstawały w „małym więzieniu literatów” w pokoju gościnnym w wieży zegarowej oraz komu przygrywały tramwaje na skrzyżowaniu. 

Film zrealizowany w ramach 25. Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Partner filmu: Wydawnictwo Literackie.

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 Lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności | Jeśli nie oznaczono inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Małopolskiego Instytutu Kultury.