przeskocz do treści

KOLEGIATA PW. ŚW. ANNY W KRAKOWIE, fot. M. Łukaszewicz (Graphia, 2011) ©

Dni Dziedzictwa 2023

Przed nami kolejna edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Edycja niezwykła, bo jubileuszowa. Już po raz dwudziesty piąty zaprosimy Państwa do zwiedzania wyjątkowych obiektów.

Podczas 25. Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego chcemy przed Państwem odkryć bogactwo ornamentów w małopolskich zabytkach, od pięknych romańskich plecionek zachowanych u cystersów w Mogile, poprzez wici roślinne, fryzy arkadowe, rozety, woluty, groteski, maszkarony czy rocaille, po bardzo proste i nowoczesne sploty wykorzystywane w projektowaniu niecodziennych mebli z wikliny.  Wypatrujcie z nami ornamentów i bawcie się w ozdabianie!

Tegoroczne Dni Dziedzictwa odbędą się w czerwcu i zaprezentujemy Państwu osiem jedynych w swoim rodzaju obiektów:

3–4.06.2023

Arboretum i dwór w Lusławicach

Ceramika w Łysej Górze (k. Tarnowa)

Dwór w Michałowicach

10–11.06.2023

Kościół pw. św. Wojciecha i Matki Bożej Bolesnej w Modlnicy

Dwór w Modlnicy

Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego w Olkuszu

17–18.06.2023

Opactwo Cystersów i kościół pw. św. Bartłomieja w Krakowie

Dom Pod Globusem w Krakowie – premiera filmu i wydarzenia towarzyszące

W każdym z tych miejsc czekać będą na Państwa gospodarze, przewodnicy, specjaliści i pasjonaci, wspólnie z którymi przygotowujemy oprowadzania tematyczne, wykłady, spacery, wycieczki, warsztaty i pokazy. Wydarzeniu, jak co roku, towarzyszyć będzie publikacja poświęcona prezentowanym miejscom i ornamentowi. Do napisania tegorocznej jubileuszowej książki zaproszonych zostało siedmiu autorów (Sabina Jakubowska, Katarzyna Kobylarczyk, Jakub Kornhauser, Radek Rak, Bartosz Sadulski, Barbara Sadurska, Dominika Słowik). Efektem ich pracy będzie zbiór siedmiu opowiadań/esejów/reportaży opartych o historyczne tło i bogato ilustrowanych. Publikacja będzie bezpłatnie dystrybuowana podczas wydarzenia,  ukaże się również w formie audiobooka i ebooka.

Więcej szczegółów już wkrótce!

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 Lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności | Jeśli nie oznaczono inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Małopolskiego Instytutu Kultury.