E-book „Nic dziwnego” już dostępny
Zapraszamy do pobrania książki Radka Raka w wygodnej formie na czytniki.
Dziękujemy!
Dziękujemy za Waszą liczną obecność, entuzjazm i dociekliwość. Wspólnie bujaliśmy w obłokach, nurzaliśmy się w zieloność i zstępowaliśmy do podziemi…
Radości wolontariatu
Kiedy ostatni raz bawiliście się jak dzieci? Bo my podczas Dni! Zapraszamy na podsumowanie tegorocznej współpracy wolontariackiej.
„Labirynt idei”, czyli wawelska „piątka” w oku kamery
W ramach 26. Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego powstał film odkrywający nieznane zakątki Zamku Królewskiego na Wawelu. Można się z nim zapoznać na kanale YouTube MIK-u.
Wydarzenia w polskim języku migowym (PJM)
Zapraszamy wszystkie osoby, które posługują się polskim językiem migowym, na dostępne wydarzenia w czasie Dni Dziedzictwa!
Dni Dziedzictwa 2024 – jak rezerwować
W poniedziałek 13 maja o 10.00 otwieramy rezerwacje na I weekend Dni Dziedzictwa. Przypominamy najważniejsze zasady.
Dla całej rodziny
W naszym programie znajdziecie atrakcje dla każdego. Polecamy aktywności dla najmłodszych i dla całej rodziny. Warsztaty plastyczne, przejazdy bryczką, puszczanie latawców – i wiele innych!
Premiera książki Radka Raka
Zapraszamy na spotkania autorskie w Tarnowie i Krakowie. Posłuchajcie niezwykłych opowieści i odbierzcie swój bezpłatny egzemplarz książki „Nic dziwnego”.
Już jest! Ogłaszamy program 26. Dni Dziedzictwa
Czekają na Was oprowadzania, rodzinne warsztaty, wystawy, pokazy filmowe, spacery i dużo, dużo więcej. Już dziś zaplanujcie dwa weekendy z zabytkami!
„Ćwiczenia z natury”
W Międzynarodowy Dzień Ziemi w parku przy pałacu Sanguszków wyrosną… rzeźby. Zapraszamy do udziału w akcji artystycznej w wykonaniu Waldemara Rudyka.
Szykujemy kolejne Dni Dziedzictwa
Pewnie już jesteście ciekawi tego, co pokażemy Wam w maju 2024 roku? I jaką nazwę nadamy kolejnej, 26. edycji Dni Dziedzictwa? Klikajcie dalej, a wszystko okaże się jasne 🙂
Jubileusz 25-lecia MDDK
24 czerwca w Michałowicach, w dworze projektu Teodora Talowskiego, odbył się uroczysty jubileusz dwudziestopięciolecia Małopolskich Dni Dziedzictwa Narodowego. […]
Do zobaczenia za rok!
Serdecznie dziękujemy za udział w 25. Małopolskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego. To była wyjątkowa edycja – jubileuszowa, pełna wzruszeń, […]
Urodzinowy album na 25. Dni Dziedzictwa
Powspominajcie z nami. Zebraliśmy najpiękniejsze zabytki, które zwiedziliśmy wspólnie w ciągu ostatniego ćwierćwiecza.
Węże w wydawnictwie, czyli film o Domu pod Globusem
Nie uda Ci się dotrzeć na Dni Dziedzictwa? Nie martw się, możesz zobaczyć filmowe oprowadzanie.
ANTOLOGIA OPOWIADAŃ „ORNAMENT”JUŻ WKRÓTCE DOSTĘPNA NA NASZYCH STANOWISKACH PODCZAS XXV EDYCJI MDDK!
Słowo „ornament” pochodzi z łaciny – ornare znaczy tyle, co ozdabiać, stroić, ale też chwalić, sławić. W naszych […]
25. Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Ornament
Przed nami kolejna edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Edycja niezwykła, bo jubileuszowa. Już po raz dwudziesty piąty zaprosimy […]
Konkurs “Nasz Zabytek”
Zachęcamy do udziału w konkursie Nasz Zabytek organizowanym przez Fundację Most the Most. Jest to konkurs o charakterze […]
Do zobaczenia za rok!
Serdecznie dziękujemy za udział w XXIV Małopolskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego.Przez dwa weekendy w 5 zabytkach mieliśmy przyjemność gościć blisko 5 tys. zwiedzających!
Slow Las
Ponad sto lat temu prezydent Juliusz Leo z pomocą Kasy Oszczędności Miasta Krakowa sprawił mieszkańcom Krakowa niezwykły prezent. Zakupiony od spadkobierców rodziny Czartoryskich teren przeznaczył „na urządzenie po wieczne czasy publicznego parku ludowego” – Lasu Wolskiego. Ten zdegenerowany obszar z wielkim zaangażowaniem przemienił w las Wincenty Wobr. A czy można zaprojektować las?
Zapraszamy na XXIV Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego do Lasu Wolskiego
Już sobotę 18 czerwca Dni Dziedzictwa zawitają do Lasu Wolskiego. W tym wyjątkowym miejscu, nazywanym krakowskimi płucami, odbędzie […]
Naturalna materia!
Przytulne wnętrze drewnianego kościoła pw. Matki Różańcowej w Przydonicy pełne jest zabytków sztuki i barwnych malowideł. Naturalność materiałów, […]
Osada blisko natury!
Osada młyńska rodziny Winiarskich to jedna z nielicznych tradycyjnych zagród na Pogórzu Rożnowskim, która zachowała swój oryginalny układ i wyposażenie. Jej niewątpliwym walorem jest także malownicze położenie i otaczający budynki naturalny ogród, z przepływającym obok potokiem Roztoczanką.
Startujemy z rezerwacją na drugi weekend Dni Dziedzictwa!
Ruszyła rejestracja na drugi weekend (11–12 czerwca 2022) Dni Dziedzictwa 2022.Przypominamy, że ze względu na ograniczoną liczbę miejsc rezerwacja obowiązuje na wybrane punkty programu, oznaczone w materiałach hasłem: ZAREZERWUJ.
Moda na Pogórze Rożnowskie
Podczas tegorocznej edycji Dni Dziedzictwa zapraszamy Państwa na malownicze Pogórze Rożnowskie, rozpostarte pomiędzy dolinami dwóch rzek – Dunajca […]
W niezmiennym rytmie
Zapraszamy już 4 i 5 czerwca. Wcześniej polecamy zapoznanie się z informacjami dotyczącymi rezerwacji i dokładnym programem.
Len, bawełna czy kurdybanek?
Zapraszamy już 4 i 5 czerwca. Wcześniej polecamy zapoznanie się z informacjami dotyczącymi rezerwacji i dokładnym programem.
Rezerwacja czas start!
Ruszyła rejestracja na pierwszy weekend (4–5 czerwca 2022) Dni Dziedzictwa 2022.Przypominamy, że ze względu na ograniczoną liczbę miejsc rezerwacja obowiązuje na wybrane punkty programu, oznaczone w materiałach hasłem: ZAREZERWUJ.
Zasady rezerwacji na Dni Dziedzictwa 2022
Rezerwacja obowiązuje na wybrane punkty programu, oznaczone w materiałach informacyjnych o Dniach Dziedzictwa 2022 hasłem: ZAREZERWUJ.
Już jest! Program Dni Dziedzictwa 2022
Zapraszamy do zapoznania się z programem XXIV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Naturalnie, dostępnym na naszej stronie internetowej.
Osada młyńska w Roztoce-Brzezinach
Roztoka-Brzeziny to wieś położona na Pogórzu Rożnowskim, w dolinie rzeki Dunajec. W źródłach pisanych nazwa wsi Rostok pojawia się po raz pierwszy w 1409 roku. W owym czasie należała ona do rodziny Rożenów herbu Gryf. Później, tak jak pobliski Rożnów, zakupił ją Zawisza Czarny, a w kolejnych latach przechodziła z rąk do rąk kolejnych właścicieli.
XXIV edycja Dni Dziedzictwa
Wczoraj obchodziliśmy międzynarodowy dzień lasu i zarazem pierwszy dzień wiosny. Pozostając w leśno-wiosennych klimatach, dziś publikujemy terminy i miejsca kolejnych XXIV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.
Z Barbarą Sadurską, autorką książki „W ruchu” rozmawia Łukasz Wojtusik
Bez względu na to, czy czytaliście już książkę „W ruchu”, czy też jeszcze nie, koniecznie posłuchajcie, jak rozmawiają o procesie jej powstawania sama autorka – Barbara Sadurska – i dziennikarz kulturalny – Łukasz Wojtusik.
Ciągle w ruchu – oprowadzania na bis!
Za oknem jesienna szaruga, ale my, na przekór tej pogodzie, zapraszamy Państwa do obejrzenia oprowadzań zarejestrowanych w słoneczne wrześniowe popołudnia w ramach XXIII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego „W ruchu”.
W ruchu… i w uchu
Opowiadań z tomu W ruchu można wysłuchać w interpretacji aktorów Teatru Starego: Doroty Segdy i Radosława Krzyżowskiego.
Na finiszu
Serdecznie dziękujemy za udział w XXIII Małopolskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego. Przez dwa weekendy w 6 zabytkach mieliśmy przyjemność gościć blisko 8 tys. zwiedzających!
Bądźmy w kontakcie!
W tym roku udała nam się rzecz niezwykła. Weszliśmy z kamerą do jednego ze sztandarowych krakowskich budynków, by podglądać moment otwarcia nowego rozdziału w jego historii. Byliśmy tam dosłownie w ostatniej chwili przed rychłą zmianą.
Problem? Zapraszamy do kontaktu
W sobotę i w niedzielę, podczas trwania XXIII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego w godz. 10.00-18.00 w razie jakichkolwiek […]
Obłędny błędnik
Na krakowskich Błoniach, nieopodal głównego wejścia do parku Jordana, pojawił się czterdziestometrowy krąg w trawie. To błędnik, zwany też ślimakiem – wąska ścieżka wijąca się po trawniku, labirynt z przeszłości.
Pieniądze to nie wszystko
Zapraszamy już 18 i 19 września. Wcześniej polecamy zapoznanie się z informacjami dotyczącymi rezerwacji i dokładnym programem.
Ćwiczenia cielesne w plenerze
Zapraszamy już 18 i 19 września. Wcześniej polecamy zapoznanie się z informacjami dotyczącymi rezerwacji i dokładnym programem.
Tajemnice Świętych Schodów
Zapraszamy już 18 i 19 września. Wcześniej polecamy zapoznanie się z informacjami dotyczącymi rezerwacji i dokładnym programem.
105 opowieści o zabytkach
W ruchu Barbary Sadurskiej to już dziesiąta książka towarzysząca zwiedzaniu zabytków w ramach Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego
Uwaga, uwaga! Pociąg specjalny Dni Dziedzictwa wjedzie na peron…
Przejazd pociągiem odbywa się na podstawie rezerwacji, której można dokonywać wyłącznie przez formularz online od 6 września (godz. 10.00) do 12 września (godz. 18.00).
„Dwór-pensjonat, 30 pokoji, elektryka, wodociągi, telefon, park”
Dni Dziedzictwa mają zaszczyt zaprosić miłych gości na pożegnanie lata do pensjonatu i dworu w Jaszczurowej. Dawne letnisko otworzy się specjalnie dla Państwa w drugi weekend września (11–12).
Pałac w zmiennym krajobrazie
Zapraszamy już 11 i 12 września. Wcześniej polecamy zapoznanie się z informacjami dotyczącymi rezerwacji i dokładnym programem.
Już jest i wkrótce trafi do Państwa rąk!
Tegoroczną książkę towarzyszącą Małopolskim Dniom Dziedzictwa Kulturowego napisała dla Państwa Barbara Sadurska. W ruchu to zbiór ośmiu opowiadań o wartkiej akcji, rozgrywających się w Małopolsce w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku.
Do fabryki lokomotyw pociągiem Elf 2
Zapraszamy już 11 i 12 września. Wcześniej polecamy zapoznanie się z informacjami dotyczącymi rezerwacji i dokładnym programem.
Tu byłem
Wyruszyć w drogę, zdobyć szczyt, wsłuchać się w szum wiatru. Babia Góra, nazywana też Królową Beskidów czy Matką Niepogód, od wieków fascynuje, przyciąga i pod wieloma względami pozostaje nieodgadniona. Choć bywa wymagająca dla początkującego górołaza, to często właśnie ona rozbudza górską pasję.
Drezyną po „stotrójce”
Zapraszamy już 11 i 12 września. Wcześniej polecamy zapoznanie się z informacjami dotyczącymi rezerwacji i dokładnym programem.
Każdy kowalem swego losu
Na ulicy Szpitalnej w Krakowie Dni Dziedzictwa gościły całkiem niedawno. W 2019 roku prezentowaliśmy klasztor Duchaczek z kościołem pw. św. Tomasza oraz kościół pw. Świętego Krzyża. Tym razem dla odmiany podczas wrześniowego weekendu (18–19) pokażemy miejsce, które wiąże się ze światem krakowskiej finansjery.
Kamera! Akcja! Akcja Eksploracja
Zapraszamy na wirtualną odsłonę Akcji Eksploracji 2021 – wyjątkowo w maju, wyjątkowo na ekranie! Naszym tegorocznym tematem, zarówno […]
Kierunek ruchu – lista zabytków Dni Dziedzictwa 2021
XXIII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego zaplanowaliśmy przewrotnie. W świecie pełnym ograniczeń, obostrzeń i przestróg #zostańwdomu – wrześniowe Dni odbędą się pod hasłem: „W ruchu”!
W ruchu, czyli gdzie?
Dni Dziedzictwa 2021 – startujemy!
Nadchodzą wiosenne dni, a wraz z nimi marzenia o spacerach, wycieczkach i… majówce z zabytkami – Dniach Dziedzictwa.
Dziękujemy!
Zbliżamy się do końca roku, a to czas podsumowań i podziękowań, także w Dniach Dziedzictwa. Tegoroczna sytuacja postawiła przed nami wiele wyzwań. Przez osiem miesięcy, w ramach organizowania majowej edycji wydarzenia, przygotowaliśmy książkę Brzmi dobrze (wydaną także w formie audiobooka) oraz wstępny program majowych wydarzeń w 12 obiektach.
Brzmi dobrze? Online!
W dwa jesienne weekendy, 19–20 i 26–27 września, zapraszamy na premierowe pokazy w internecie filmów – oprowadzań po niezwykłych miejscach związanych z muzyką.
Jeszcze o nas usłyszycie!
W ciągu kilku dni musieliśmy podjąć wiele ważnych decyzji. Najpierw postanowiliśmy, że przenosimy Dni Dziedzictwa na wrzesień. Jednak dalszy rozwój sytuacji zmusił nas do kolejnego zrewidowania planów.
Miejsce do życia
W zakopiańskiej willi Atma mieści się jedyne na świecie muzeum biograficzne Karola Szymanowskiego. Ten typowy pensjonat w stylu […]
Akcja Eksploracja na Szpitalnej
Wszyscy, którym nie udało się podczas majowych Dni Dziedzictwa wejść do zamkniętego na co dzień klasztoru Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia, mogli to uczynić w ostatnią sobotę, 21 września. Pogoda i tym razem nam sprzyjała. W odbywających się co pół godziny spacerach po kościele św. Tomasza, ogrodzie i domu sióstr wzięło udział łącznie blisko 200 osób.
Od łaźni do muzeum – oprowadzanie po Muzeum Przyrodniczym ISEZ PAN
W minioną sobotę odbyło się jedno z czterech tegorocznych wydarzeń wrześniowej Akcji Eksploracji – zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego Instytutu Systematyki i Ewolucji PAN. W muzeum zgromadziło się łącznie 160 osób, zaciekawionych historiami z dreszczykiem.
Akcja Rezerwacja!
21 września zapraszamy do zwiedzania Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Kannoniczek Ducha Świętego de Saxia w ramach ostatniej odsłony tegorocznej Akcji Eksploracji.
Historie mrożące krew w żyłach
8 września rabusie grasowali w centrum Krakowa! Międzywojenne historie wyłudzeń, zbrodni, a także pościgów i metod ustalania sprawców przez ponad dwie godziny przybliżał nam Michał Chlipała.
Z dreszczykiem po Muzeum Przyrodniczym – zarezerwuj!
Już 14 września zapraszamy do Muzeum Przyrodniczego ISEZ PAN przy ul. św. Sebastiana 9 na kolejną odsłonę Akcji Eksploracji, zatytułowaną Nosorożec w łaźni. Ale uwaga – na każde z wejść do muzeum obowiązuje wcześniejsza rezerwacja przez formularz on-line.
W najbliższą niedzielę – rabusie w Krakowie!
O zbrodniach i występkach międzywojennego Krakowa podczas spaceru opowie przodownik Policji Państwowej.
Pierwsza odsłona wrześniowej Akcji Eksploracji za nami!
Pierwsza odsłona wrześniowej Akcji Eksploracji za nami!
1 września rozpoczęliśmy cykl wydarzeń w ramach tegorocznej Akcji Eksploracji. Podczas pierwszego spotkania, zatytułowanego Zaułki parku Krakowskiego, uczestników Pikniku Krakowskiego zaprosiliśmy do udziału w dwóch spacerach: Architektura modernistyczna okolic parku Krakowskiego oraz Historia i współczesność parku Krakowskiego. Wzięło w nich udział ponad 130 osób.
Akcja Eksploracja – z dreszczykiem na bis
Już we wrześniu rusza kolejna odsłona Akcji Eksploracji! Podczas spacerów i oprowadzań zaglądniemy w ukryte na co dzień […]
Dni z dreszczykiem – podsumowanie
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili 12 niezwykłych obiektów z dreszczykiem. Podczas dwóch majowych weekendów w Krakowie i Małopolsce […]
Dni Dziedzictwa na półmetku
Pierwszy weekend Dni Dziedzictwa 2019 za nami! Dziękujemy serdecznie wszystkim Gościom, których było ponad 7,5 tysiąca. Cieszymy się z Państwa licznej obecności. Dziękujemy bardzo Gospodarzom, Współorganizatorom i Partnerom. Ogromne podziękowania należą się też naszym dzielnym Wolontariuszkom i Wolontariuszom. Jesteście wspaniali!
Dni Dziedzictwa praktycznie
Dni Dziedzictwa coraz bliżej, dlatego chcemy ułatwić Państwu zaplanowanie tych dwóch intensywnych weekendów, przedstawiając garść pomocnych wskazówek.
Poza przeszłością i teraźniejszością na ulicy Szpitalnej
W dniach 9‒26 maja 2019 zapraszamy na spacer ulicą Szpitalną i po Małym Rynku w Krakowie. Wspólnie z artystą sztuk wizualnych Bartolomeo Koczenaszem przygotowaliśmy projekt artystyczny, którego celem jest zwrócenie uwagi na dziedzictwo tej części miasta oraz rolę klasztoru szpitalniczego Duchaków, który pod koniec XIX w. został zburzony i dziś jest niemal całkowicie zapomniany.Na fasadach ośmiu kamienic zamieścimy serię wielkoformatowych wydruków ‒ kolaż ze zdjęć przedstawiających bohaterów archiwalnych i współczesnych fotografii z ulicy Szpitalnej i Małego Rynku.
Wiersze na fasadzie pałacu Potockich
Pałac Potockich to jeden z zabytków, które pokażemy w pierwszy weekend tegorocznych Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, czyli 18–19 maja. Z tej okazji wspólnie z Fundacją Poemat przeprowadziliśmy konkurs na wiersz inspirowany bogatą i barwną historią tego pałacu.Spośród nadesłanych wierszy jury wybrało 31 najlepszych i każdy z nich przez jeden dzień maja będzie wyświetlany na fasadzie pałacu, w miejscu gdzie zwykle odbywają się projekcje „Wierszy na murach”.
Koci zakątek na Spiszu
Kacwin, z języka niemieckiego katzwinkel, czyli koci zakątek, to ostatnia miejscowość przy granicy Polski ze Słowacją albo – jak kto woli – pierwsza. Wieś położona jest na Spiszu – dawnej historycznej krainie, która do 1920 roku stanowiła część Królestwa Węgierskiego. Nic więc dziwnego, że zarówno zabudowa, jak i kultura tej wsi, jednej z najstarszych po polskiej stronie Spisza, są wyjątkowe. Zapraszamy Państwa na ten odległy, ale i niezwykle malowniczy kraniec Małopolski, aby pokazać lokalne dziedzictwo, ale też umożliwić Państwu spotkanie z ludźmi, którzy wyrośli z mieszanki z wielu tradycji – słowackiej, niemieckiej, polskiej, ruskiej, żydowskiej, romskiej czy węgierskiej.
Kryształowe pająki, ptaszarnia karła Wątróbki, klątwa Ossolińskich
Kamienica usytuowana przy Rynku Głównym 20 w Krakowie należy do najstarszych domów w okolicy. W różnych czasach różnie ją nazywano. Raz była kamienicą Regulińską, innym razem Książęcą, Zbaraską, a potem pałacem Wodzickich, Wielopolskich, Jabłonowskich czy Potockich. Wszystkie te nazwy naturalnie wiążą się z nazwiskami kolejnych właścicieli.
Nagroda Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego 2019
Do 20 marca 2019 r. można zgłaszać kandydatów do Nagrody Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej Małopolski.
Kościół w cieniu zamku
Najczęstszym skojarzeniem związanym z Niedzicą jest z pewnością zamek. Dawna naddunajska warownia strzegąca węgiersko-polskiego pogranicza stanowi dziś bardzo popularne miejsce turystycznych wycieczek. W przeszłości twierdza należąca do Królestwa Węgierskiego panowała nad Spiszem, bowiem na Dunajcu przebiegała granica, która oddzielała go od Polski. Te tereny przyciągają zwiedzających zarówno burzliwą historią, ciekawą architekturą, jak i wspaniałymi krajobrazami. To jednak nie zamek i jego tajemnice są powodem, dla którego chcemy zaprosić Państwa na Spisz ‒ tym razem chodzi o niedzicki kościół.
Historia pałacu Pusłowskich w Krakowie
Krakowska siedziba rodu Pusłowskich to miejsce tyleż piękne, co tajemnicze. Może zafascynować zarówno tych, którzy chcą odnaleźć tu pozostałości wspaniałej kolekcji tworzonej przez przedstawicieli kilku znanych rodów, jak i miłośników zagadek kryminalnych oraz mrocznych historii z duchami w tle. Nim do tego dojdziemy, zapoznajmy się jednak z dawnymi mieszkańcami tej malowniczo usytuowanej przy plantach willi.
Grający pomnik
Legendarny Artysta i piękny Człowiek. Tak o Władysławie Hasiorze w jego nekrologu napisała Hanna Kirchner – znana historyczka literatury, jego wieloletnia przyjaciółka, z którą wymienił setki listów. Losy Hasiora, pełne osobistych niepowodzeń, artystycznych sukcesów, dobrych i złych wyborów, czynią go niezwykle interesującą postacią, moglibyśmy rzec „artystą z krwi i kości”.
Z dreszczykiem
Jeśli nie są Ci straszne ciasne zakamarki piwnic i kamienice z labiryntami komnat, uwielbiasz mroczne historie i tajemnicze ruiny zamków czy fortec, a na dodatek lubisz zadumać się pod sklepieniami starych kościołów, by z barwnych malowideł odczytywać cudowne boskie i ludzkie historie, najbliższa, XXI edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, pod hasłem Z dreszczykiem ‒ jest właśnie dla Ciebie!
Podsumowanie Akcji Eksploracji 2018
Wrzesień przeminął, a wraz z nim tegoroczna Akcja Eksploracja. Serdecznie dziękujemy naszej publiczności, która w tym roku bardzo […]
Akcja Eksploracja 2018
Akcja Eksploracja to jesienny cykl wydarzeń, podczas których odkrywamy miejsca związane z dziedzictwem kulturowym Krakowa i okolic. Co roku we wrześniu kontynuujemy eksploracje, które rozpoczęliśmy podczas Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.
Dni Dziedzictwa na Pikniku Krakowskim
Serdecznie zapraszamy na Piknik Krakowski w Parku Decjusza, na którym w najbliższą niedzielę zagoszczą Dni Dziedzictwa. Zapraszamy na […]
XX Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego – podsumowanie edycji
Zobacz podsumowanie wydarzenia i działań promocyjnych.
20 lat minęło… jak jedne Dni
Wczoraj zakończyliśmy jubileuszową, XX edycję Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wolność krzepi. Przez dwa weekendy w 11 zabytkach mieliśmy przyjemność gościć […]
Dni Dziedzictwa 2018 na półmetku
Dziękujemy Państwu za udział w I weekendzie Dni Dziedzictwa. W sobotę i niedzielę zabytki na trasie krakowskiej i […]
II weekend z Dniami Dziedzictwa
Prosimy Państwa o zapoznanie się z ważnymi informacjami dotyczącymi organizacji zwiedzania zabytków Dni Dziedzictwa w dniach 26–27 maja 2018.
Uwaga! Zmiana w programie
Z powodów niezależnych od organizatora niedzielny spacer po kamieniołomie z geologiem Markiem Szuwarzyńskim nie odbędzie się. Zamiast tego punktu […]
20 na XX – wyniki plebiscytu
Przez ostatnie 2 tygodnie na naszej stronie odbywał się plebiscyt na najciekawsze zabytki Dni Dziedzictwa. Z ponad 250 obiektów, które do tej pory zaprezentowaliśmy w 19 edycjach Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego specjalna komisja wytypowała 50.
Spośród tych 50 w głosowaniu internetowym, w którym wzięło udział blisko 1500 osób, zostało wybranych 20 laureatów.
Zaplanuj I weekend z Dniami Dziedzictwa
Oto garść informacji praktycznych, które ułatwią zwiedzanie zabytków prezentowanych podczas I weekendu z Dniami Dziedzictwa.
ZAREZERWUJ!
14 maja rozpocznie się rezerwacja na wybrane punkty programu I weekendu Dni Dziedzictwa 2018. Przypominamy, że dla turystów indywidualnych zwiedzających […]
Do zobaczenia na Dniach
Dwa majowe weekendy (19–20 i 26–27 maja), 11 zabytkowych obiektów, w tym miejsca nieznane lub na co dzień […]
Chłop z Wierzchosławic
W przysiółku Dwudniaki, na obrzeżach wsi Wierzchosławice, w krytym strzechą domu w 1874 roku urodził się Wincenty Witos – charyzmatyczny przywódca ruchu ludowego i trzykrotny premier II RP. Powszechnie wiadomo, że warunki życia na galicyjskiej wsi nie należały do najłatwiejszych. Rodzina Witosa była jedną z najuboższych, posiadała zaledwie dwa morgi lichego gruntu, położonego pod lasem i część domu składającego się ze stajenki przerobionej na mieszkanie i małej sieni, w której mieściła się jedyna ich krowa. (W. Witos, Moje wspomnienia, Warszawa 1981.)
Głosujemy!
20 na XX – zapraszamy do udziału w urodzinowym plebiscycie!Z okazji XX-lecia Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego wybieramy 20 najciekawszych obiektów, które można było do tej pory zwiedzić podczas naszego święta zabytków.
Dwór dla chirurga
Dawniej podkrakowskie, a dziś krakowskie Bronowice bezsprzecznie kojarzą się z Weselem Stanisława Wyspiańskiego, a więc i uroczymi dworkami: Tetmajerówką i Rydlówką. Tylko nieliczni wiedzą, że równie urzekających dworków jest tutaj więcej. Podczas Dni Dziedzictwa zachęcamy do odwiedzenia Dworku Rutkowskich – na co dzień zamkniętego dla zwiedzających. Zaprojektował go Józef Gałęzowski, jeden z czołowych, choć zapomnianych architektów międzywojnia. Ponadto proponujemy spacer do pobliskiego – nie mniej czarującego – pałacyku Fischerów-Benisów.
Na granicy zaborów
Na pierwszy rzut oka Racławice to wieś, jakich wiele w Małopolsce. Dlaczego więc zapraszamy Państwa akurat do niej? Powodów jest kilka. Najważniejszym z nich jest jednak drewniany kościół pw. Narodzenia NMP – nie tylko wspaniały zabytek, ale także świadek historii oraz życia i śmierci kolejnych pokoleń racławiczan.
Nagroda Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego 2018
Do 20 marca 2018 r. można zgłaszać kandydatów do Nagroda Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej Małopolski. Wnioski mogą napływać od m.in. instytucji kultury, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i izb konserwatorów zabytków, jednostek samorządowych, a także uczelni wyższych czy kościołów.
Wielkie muzeum w małym pokoju
Najdziwniejsze to chyba muzeum – na pewno najdziwniejsze w Krakowie. Nie wspominają o nim przewodniki po naszym mieście, nigdzie nie jest oficjalnie cytowane, właściwie trudno się do niego dostać. […] Nic dziwnego, mieści się ono bowiem w prywatnym mieszkaniu, którego lokatorzy po prostu pracują, są przez większą część dnia nieobecni – dorośli w pracy, niedorośli w szkołach. A przecież ktoś musi doglądać zbiorów, dbać o nie, odkurzać, zabezpieczać, konserwować i – w razie wizyty obcych – oprowadzać, objaśniać.
Wolontariat… krzepi!
Poszukujemy ciekawych świata, pełnych pasji i energii wolontariuszy, chętnych do zaangażowania się we współpracę z Małopolskim Instytutem Kultury […]
Dyrektorówka, czyli o willi Kwiatkowskiego
Ignacemu Mościckiemu, który w 1926 roku został prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, Tarnów zawdzięcza nie tylko nazwę jednej ze swych dzielnic, ale przede wszystkim wielki skok gospodarczy. Ostateczna decyzja o budowie Państwowej Fabryki Związków Azotowych zapadła dopiero w 1927 roku. Co zdecydowało, że właśnie pod Tarnowem powstała od podstaw największa w tym czasie inwestycja w Polsce? Powodów było kilka…
Piec Hoffmann
Płaza pod Chrzanowem już kilka lat temu gościła uczestników Dni Dziedzictwa. W 2013 roku prezentowaliśmy tam pałac Starzeńskich, który cieszył się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Licząca prawie 4 tysiące mieszkańców wieś ma jednak do zaoferowania więcej. Pracownicze osiedle Wapiennik, będące częścią Płazy, kryje w swej przestrzeni wyjątkowy zabytek techniki – piec kręgowy.
Wolność krzepi
Podczas jubileuszowej, XX edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego chcemy opowiedzieć o dwudziestoleciu międzywojennym: o życiu polityków, architektów, naukowców i zwykłych obywateli oraz o rozwoju w tym okresie.
Dni Dziedzictwa na Pikniku Krakowskim
Piknik Krakowski już w najbliższą niedzielę w Parku Decjusza! A my serdecznie zapraszamy na stanowisko Małopolskiego Instytutu Kultury […]
Akcja Eksploracja 2017
Akcja Eksploracja to jesienny cykl wydarzeń, podczas których odkrywamy miejsca i historie związane z dziedzictwem kulturowym Krakowa. We […]
Razem dla Huty 2017
W niedzielę, 2 lipca 2017 r. w Centrum Administracyjnym Kombinatu (ul. Ujastek 1) oraz w Muzeum Twierdzy Kraków – Forcie 49 a „Dłubnia” (ul. Petöfiego 31) przygotowano moc atrakcji dla dużych i małych. Start o godz. 12.00.
Pokaż się w Dniach Dziedzictwa
Jesteś właścicielem lub zarządcą zabytkowego obiektu w Małopolsce? Chciałbyś go pokazać podczas Dni Dziedzictwa? Zapraszamy do współpracy.
Kierunek: Śląsk!
W sobotę 10 czerwca polecamy wycieczkę poza granice naszego województwa – 47 przemysłowych zabytków w 28 miastach województwa śląskiego, czyli […]
Od kuchni. Dziękujemy!
Wczoraj zakończyliśmy XIX edycję Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Od kuchni. Przez dwa weekendy w 11 zabytkach mieliśmy przyjemność […]
Pierwsze danie za nami
Pierwszy weekend Dni Dziedzictwa za nami. Dziękujemy wszystkim Gospodarzom, Wolontariuszom, a przede wszystkim Uczestnikom. Bardzo cieszymy się z […]
Instameet w Centrum Administracyjnym kombinatu w Nowej Hucie – zdjęcia uczestników
Tuż przed pierwszym weekendem Dni Dziedzictwa (20–21 maja 2017) zapraszamy do obejrzenia galerii najciekawszych zdjęć Centrum Administracyjnego kombinatu w Nowej Hucie zrobionych podczas instameetu promującego tegoroczną edycję. Wydarzenie miało miejsce 9 kwietnia 2017 roku.
Menu na najbliższe dwa weekendy
Już niebawem wyruszymy w smakowitą podróż po Małopolsce.Przygotowaliśmy dla Państwa szereg atrakcji, które pozwolą Wam się rozsmakować w […]
Smakowite kąski – rezerwacja rusza!
Już dziś rusza rezerwacja na punkty programu I weekendu Dni Dziedzictwa 2017. Przypominamy, że rezerwacja na I weekend trwa od 15 maja (godz. 10.00) do 19 maja 2017 (godz. 16.00), rezerwacja na II weekend: od 22 maja (godz. 10.00) do 26 maja 2017 (godz. 16.00).
Zapraszamy na Dni!
Już w przyszły weekend zapraszamy na pierwszą odsłonę XIX Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Który z zabytków wybrać? Gdzie zaplanować sobotni piknik, a gdzie niedzielny spacer? Te dylematy pomogą rozwiązać Gospodarze tegorocznych zabytków. Zapraszamy do obejrzenia i posłuchania opowieści o tych niezwykłych miejscach.
Spisz – kulturowy tygiel
Frydman to jedna z najstarszych miejscowości położonych na Spiszu – dawnej historycznej krainie, która do 1920 roku stanowiła część Królestwa Węgierskiego. Jak pisze etnograf Antoni Kroh, „zmieniały się systemy zarządzania, stosunki społeczne, polityczne i religijne – ale granice krainy, ukształtowane w XIII wieku (niektórzy historycy twierdzą, że wcześniej), trwały”.
Instameet w Centrum Administracyjnym – fotorelacja
9 kwietnia 2017 roku wraz z IgersKraków gościliśmy w Centrum Administracyjnym Kombinatu w Nowej Hucie, które jest jednym […]
Siedem Darów Wielkiej Nocy
W ferworze przedświątecznych przygotowań polecamy chwilę wytchnienia przy lekturze artykułu Natalii Adamskiej-Golińskiej o tradycyjnych zwyczajach kulinarnych i lokalnych produktach […]
Instameet w Centrum Administracyjnym kombinatu w Nowej Hucie
Zapraszamy wszystkich Igersów na wyjątkowy spacer fotograficzny promujący tegoroczną edycję Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wydarzenie odbędzie się 9 kwietnia 2017 roku w Centrum Administracyjnym w Nowej Hucie.
Muzeum górali pienińskich
Pozostając nadal w klimacie szczawnickiego uzdrowiska, zapraszamy Państwa do miejsca, w którym odnajdziemy kolejne pamiątki związane z historią Szczawnicy, a także zobaczymy historyczne artefakty kultury materialnej rdzennych mieszkańców Pienin. Warto bowiem pamiętać, że region ten zamieszkiwany był nie tylko przez górali pienińskich (szczawnickich), ale także przez Rusinów Szlachtowskich.
Wolontariat Dni Dziedzictwa 2017
Przypominamy, że do jutra (28 marca 2017 r.) czekamy na zgłoszenia wolontariuszy głodnych współpracy z MIK przy XIX Małopolskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego Od kuchni.
Wolontariat obejmuje udział w spotkaniach organizacyjnych i szkoleniach oraz pomoc w trakcie realizacji wydarzenia, w jeden z majowych weekendów: 20–21 lub 27–28 maja 2017 r.
Centrum Administracyjne – budynki godne „wielkiej Huty”
Kolejny zabytek, który chcemy pokazać podczas Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, może wzbudzać spore kontrowersje. Zbyt młody, o charakterze przemysłowym, a w dodatku zaliczany do tych niechcianych (niczym pomnik Lenina). Jednak przewrotnie tym bardziej interesujący. Kto bowiem nie chciałby przekroczyć progu miejsca, do którego przez lata wstęp był ściśle strzeżony, o którym w Krakowie z przekąsem, ale i z fascynacją mówiło się „Pałac Dożów”?
Przepis na wolontariat
Wolontariat w Dniach Dziedzictwa to doskonała okazja, by zobaczyć od kuchni przygotowania do jednego z największych wydarzeń promujących bogactwo kulturowe Małopolski. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy chcą poznać charakter pracy w instytucji kultury, zyskać nowe kompetencje i spędzić czas w przyjemnej atmosferze.
6 marca. Dzień Czystego Stołu
Kto jeszcze nie doprowadził do porządku swojego stołu czy biurka, ma niebywałą okazję, ponieważ właśnie dziś świętujemy Dzień Czystego Stołu. (Zachęcamy przy tym oczywiście do celebrowania wszystkich posiłków przy schludnym stole, tak aby każdy dzień był dla Was Dniem Czystego Stołu). Zanim jednak pobiegniecie sprawdzić, w jakiej kondycji jest Wasz stół, pozwólcie, że zaprosimy Was w podróż po Małopolsce pełną pysznych dań, które zaserwujemy w ramach tegorocznych Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.
Duch stołu Wojciecha Nowickiego
Wszystkich, którzy z niecierpliwością czekają na tegoroczny tom towarzyszący Dniom Dziedzictwa, zapraszamy do obejrzenia prezentacji pt. Duch stołu, do której tekst napisał jego autor – Wojciech Nowicki. Prezentacja powstała w ramach projektu Wirtualne Muzea Małopolski.
Szczawy, czyli kwaśne wody
Szczawy, od których nazwę wzięła sama miejscowość, są jednym z rodzajów wód mineralnych, wykorzystywanych w lecznictwie. Proces ich powstawania trwa setki lat i polega na ciągłej filtracji wody deszczowej przez kolejne warstwy geologiczne ziemi – źródeł cennych minerałów. Ich stopień zmineralizowania i oryginalny smak zależy głównie od składu chemicznego ziemi, przez którą przenika woda. Nim w Szczawnicy pojawili się pierwsi kuracjusze korzystający z dobrodziejstw tutejszych kwaśnych wód, miejscowi górale od dawna na własnej skórze doświadczali ich pozytywnego wpływu. Szczawnicka woda mineralna nie tylko leczyła różne dolegliwości, ale także świetnie sprawdzała się w kuchni – placki dobrze wyrastały, a gotowane potrawy zyskiwały oryginalny posmak.
Dwór „na Wólce”
Określenie „dworski stół” jest niemal tożsame z tradycyjnym smakiem i hucznym biesiadowaniem. Barwne historyczne opisy życia towarzyskiego i kuchenno-stołowych zwyczajów panujących w polskich dworach nadal przemawiają do wyobraźni i stanowią ważny element przekazu kulturowego. Podczas Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego chcemy zaprosić Państwa do miejsca, które w pełni odpowiada temu opisowi: do zabytkowego dworu Feillów w Woli Zręczyckiej. Opowiemy Państwu ciekawą historię pewnej rodziny, a także przybliżymy tematy związane z ziemiańskim stylem życia. Spróbujemy ponadto zastanowić się, jak wyglądały uroki i uciążliwości życia codziennego w wiejskim dworze, jak funkcjonowało zaplecze kuchenne i jak zorganizowane było gospodarstwo, będące podstawowym źródłem zaopatrzenia dworskiego stołu.
Piropiktura i telechromia
Sporą część niemal trzyhektarowego sadu rodziny Husarskich, bo o ich gospodarstwie tu mowa, zajmuje plantacja jadalnych kasztanów. Zasadziła je Helena Husarska na przełomie lat 50. i 60. XX wieku z sadzonek przygotowanych samodzielnie z owoców kasztanowców zasadzonych na przełomie XIX i XX wieku w Lasku Wolskim przez Juliusza Lea, prezydenta Krakowa. Skoro prezydenckie drzewa wydawały owoce, dlaczego u Husarskich miałoby być inaczej? Plony dziś są naprawdę imponujące! Przy ciepłej zimie, gorącym i długim lecie zbiór może przekroczyć nawet pół tony.
W zamkowej kuchni
Podczas tegorocznej edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego poszukamy korzeni polskiej literatury kulinarnej. W tym celu udamy się do Nowego Wiśnicza, malowniczego miasteczka położonego niedaleko Bochni, nad którym góruje wspaniały zamek. Tak się bowiem złożyło, że historia jednego z najokazalszych zabytków wczesnobarokowej architektury obronnej w Polsce, splotła się z historią powstania pierwszej książki kucharskiej – doskonałego źródła wiedzy o dawnych czasach, ludziach i modach kulinarnych.
Historie kuchenne
Czy klasztor Braci Mniejszych Kapucynów odkryje przed nami historie kuchenne? A jakże! Wszak to tutaj od lat działa kuchnia dla ubogich i bezdomnych, i tu też franciszkańska wspólnota kapucynów od ponad 300 lat przyjmuje pod swój dach potrzebujących. Wewnątrz murów klasztornych bracia uprawiają niewielki ogród, który zapewnia im potrzebne na co dzień w kuchni owoce, warzywa i zioła. Hodują pszczoły, miód i propolis stanowiące składniki słynnego Balsamu Kapucyńskiego sprowadzają też z pasieki w Kamiannej. Receptura wspomnianego specyfiku jest nadal ściśle strzeżona przez kolejnych braci ogrodników.
Spotkanie gospodarzy Dni Dziedzictwa 2017
14 grudnia 2017 r. w Małopolskim Instytucie Kultury w Krakowie odbyło się spotkanie gospodarzy zabytków Dni Dziedzictwa 2017. […]
Szczypta soli z Bochni!
Naszą opowieść rozpoczynamy głęboko pod ziemią, gdzie wędrując w półmroku wąskimi wyrobiskami, odkrywamy pozostałości skarbu, który przed wiekami dał impuls do powstania i rozwoju Bochni. Sól, bo o niej mowa, stanowi dziś chyba najbardziej powszechny i pospolity artykuł spożywczy, bez którego trudno wyobrazić sobie nie tylko naszą kuchnię, ale także niektóre gałęzie przemysłu, rolnictwo czy medycynę. Obecnie zdecydowanie więcej uwagi poświęca się jej szkodliwemu działaniu niż wszechstronnemu zastosowaniu. W weekend 20–21 maja 2017 roku postaramy się jednak przekonać Państwa, że nie zawsze tak było…
Lista zabytków Dni Dziedzictwa 2017
Z wielką przyjemnością prezentujemy listę zabytków XIX Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego: Od kuchni.
W tym roku zapraszamy Państwa do wybrania się z nami w kulinarną podróż po Krakowie, ziemi bocheńskiej, Spiszu i Pieninach. Poniżej 11 składników, które stanowią sprawdzony przepis na udaną majówkę.
Gotujemy się do pracy
„Kuchnia jest składową życia, na tych samych prawach co sen i oddychanie; na tych samych prawach co wszystkie […]
Dni Dziedzictwa 2017. Od kuchni
Z wielką radością ogłaszamy rozpoczęcie przygotowań do XIX edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Hasło przyszłorocznej edycji brzmi: Od […]
Akcja Eksploracja – podsumowanie
W ostatnią niedzielę zakończyliśmy Akcję Eksplorację – cykl wydarzeń, których celem było odkrywanie wodnego dziedzictwa Krakowa. W czasie […]
Akcja Eksploracja – Zaczarowany Prądnik
25 września oprowadzimy Państwa po XVII-wiecznej kaplicy pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, a podczas spaceru […]
Dni Otwarte w Wodociągach Krakowskich
17 i 24 września 2016 r. Wodociągi Krakowskie zapraszają do odwiedzenia miejsc, które nie są dostępne na co […]
Akcja Eksploracja – Śladami Rudawy
Podczas spaceru 18 września opowiemy o skomplikowanej sieci wodnej tworzonej kiedyś przez Rudawę i jej młynówki zwane Rudawkami. […]
Akcja Eksploracja – Łaźnie, łazienki i łaziebnicy
Na trasie naszego spaceru, na który wyruszymy 10 września, znajdą się miejsca, w których w dawnych wiekach dokonywano […]
Akcja Eksploracja – Wejdź z nami na arkę
3 września zapraszamy na pierwsze z cyklu wydarzeń w ramach Akcja Eksploracja. Wejdź z nami na arkę! to […]
Wodna Akcja Eksploracja
Akcja Eksploracja to jesienny cykl wydarzeń, których celem jest odkrywanie miejsc i historii związanych z dziedzictwem kulturowym Krakowa. […]
Dni Dziedzictwa w plebiscycie Wielkie Odkrywanie Małopolski 2016
Zachęcamy do głosowania na Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego w plebiscycie Gazety Krakowskiej „Wielkie odkrywanie Małopolski”! Dni walczą w […]
Podsumowanie Dni Dziedzictwa 2016
Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem tegorocznej edycji Dni Dziedzictwa oraz wynikami badań ankietowych przeprowadzonych w trakcie wydarzenia. […]
Wszystko płynie w wersji elektronicznej
Tych z Państwa, którzy nie mieli okazji uczestniczyć w Dniach Dziedzictwa i otrzymać bezpłatnej publikacji pt. Wszystko płynie […]
Wolontariat 2016 – dziękujemy!
Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego to wydarzenie, które nie mogłoby odbyć się bez pomocy wolontariuszy. W tym tygodniu, podczas […]
Wszystko płynie w obiektywie
Kolejna edycja Dni Dziedzictwa już za nami. Pogoda i publiczność w tym roku dopisały. Blisko 10 tysięcy osób […]
Odpływają Dni Dziedzictwa 2016
XVIII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego są już za nami. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili kilkanaście niezwykłych obiektów w […]
Wiosła w dłoń
Zapraszamy na drugi weekend XVIII Małopolskich Dni Dziedzictwa. Wszystko płynie. W sobotę 28 maja i niedzielę 29 maja […]
Wystawa Obiekty nadbrzeżne
Wszystkich Państwa zapraszamy do obejrzenia cyklu prac pt. Obiekty nadbrzeżne autorstwa Waldemara Rudyka. Na ekspozycję składają się 3 […]
Na półmetku Dni Dziedzictwa 2016
Pierwszy weekend XVIII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego Wszystko płynie już za nami. Dziękujemy wszystkim Państwu, którzy wraz z […]
Wypływamy!
Już jutro, punktualnie o 10.00, startujemy z XVIII edycją Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego Wszystko płynie. Wolontariusze wraz z […]
Avanti. Listy z podróży naokoło świata – reedycja książki Liny Bögli
O ambitnej Szwajcarce Linie Bögli, która na przełomie XIX i XX wieku przemierzyła morza i oceny, docierając przy […]
Rezerwacja – czas start!
W poniedziałek, 16 maja, o godz. 10.00 rusza rejestracja na wybrane punkty programu, które odbędą się podczas pierwszego […]
Instameet na zamku w Zatorze – fotorelacja
23 kwietnia 2016 roku, w dniu międzynarodowego święta wszystkich fanów fotografii mobilnej – Worldwide InstaMeet 13 – gościliśmy […]
Już jest! Program Dni Dziedzictwa 2016
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z programem XVIII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wszystko płynie, opublikowanym już na naszej […]
Toniemy w przygotowaniach
Dla spragnionych aktualności z przygotowań do XVIII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wszystko płynie uchylamy rąbka tajemnicy i prezentujemy najświeższe wieści. W […]
Instameet w zamku w Zatorze
Zapraszamy wszystkich igersów na wyjątkowy spacer fotograficzny promujący tegoroczną edycję Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wydarzenie odbędzie się 23 […]
Wszystko płynie w Małopolsce To Go
Temat nadchodzących XVIII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego stał się impulsem do opowiedzenia o „wodnej” Małopolsce w najnowszym numerze […]
Kropla do kropli, a będzie morze
Praca nad programem nadchodzących XVIII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego wre. Jesteśmy w kluczowym dla projektu momencie – w […]
Wszystko płynie
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody – z tego powodu będziemy trochę bardziej wylewni i zdradzimy co nieco […]
Wolontariat podczas Dni Dziedzictwa 2016
Wypłyń z nami w Małopolskę! Jak co roku o tej porze, poszukujemy 50 ciekawych świata i otwartych na […]
Wodociągi na Bielanach w Krakowie
„Nie zrażajcie się, panowie, wielkimi kosztami, jakie pociągnie za sobą urządzenie wodociągów, bo koszta przeminą, korzyści zaś będą wieczne!” – apelował prezydent miasta Krakowa Józef Dietl do utworzonej w 1870 roku Komisji Wodociągowej. Dietlowi, który – poza sprawowaniem urzędu prezydenta – był lekarzem, bardzo zależało na jak najszybszym utworzeniu sprawnego systemu zaopatrywania miasta w zdrową wodę i równie skutecznego sposobu usuwania z niego nieczystości. Stan sanitarny Krakowa w XIX wieku był bowiem tak fatalny, że tylko w ciągu tego stulecia przez miasto przetoczyło się aż siedem dużych epidemii, w tym cholery, ospy i duru brzusznego. Średnia długość życia krakowianina nie przekraczała w owym czasie trzydziestu lat…
W Dolinie Karpia
Niezwykle ważnym miejscem w Zatorze był zamek, który w przeszłości stanowił administracyjno-polityczne centrum Księstwa Zatorskiego. Zbudowany dla pierwszego księcia zatorskiego Wacława, na przestrzeni wieków zmieniał swój wygląd i funkcje. Służył między innymi jako siedziba starosty, miejsce sądów ziemskich i arystokratyczna rezydencja rodziny Potockich. Najbardziej zaskakujący okazał się jednak jeden z ostatnich zwrotów historii, kiedy to na zamku zamieszkały… ryby, a konkretnie karpie królewskie. Po II wojnie światowej w zabytkowych murach zaczęły działać laboratoria i pracownie różnych jednostek naukowo-badawczych, które prowadząc doświadczenia na rybach, „doskonaliły ich wartość użytkową”.
Kraina płynnego szkła
Wyobraźmy sobie zielenie przybierające odcienie szmaragdu, malachitu czy jadeitu, rubinowe i koralowe czerwienie czy całą gamę odcieni niebieskiego, od niemal przezroczystego, poprzez turkusy, po głębokie odcienie szafiru. Niech do tego szeregu dołączą miodowe żółcie, głębokie brązy, czernie i biele. Te wspaniałe kolory zostały uchwycone w ciekawych formach szklanych naczyń, które możemy podziwiać na wystawie w krakowskim Centrum Szkła i Ceramiki przy ulicy Lipowej 3.
Nad Eliaszówką
W pierwszej połowie XVII wieku zakon Karmelitów Bosych, którego założycielami byli św. Teresa i św. Jan od Krzyża, przeżywał intensywny rozwój. Na ziemiach polskich powstało wówczas 12 klasztorów męskich i 6 żeńskich. Jednym z nich był męski erem w Czernej, którego lokalizacja ściśle nawiązywała do źródeł karmelitańskiej duchowości.
Karmel to pasmo górskie położone w Ziemi Świętej, a w języku hebrajskim oznacza ogród lub winnicę Boga. Od zarania dziejów góry postrzegane były jako miejsce mistyczne, naznaczone boską obecnością. Nie inaczej postrzegano wzgórza Karmelu, które niejednokrotnie służyły jako miejsce pogańskich praktyk. Jednym z tych, którzy podjęli walkę z rytualnym składaniem ofiar, był prorok Eliasz.
W Dolinie Prądnika
Ojcowski Park Narodowy, który w tym roku obchodzi 60. rocznicę powstania, stanowi niewątpliwie jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych wypraw. Malownicza Dolina Prądnika przyciągała jednak wielu podróżników i przedstawicieli świata kultury i nauki na długo przed utworzeniem parku. W XIX wieku bywali tutaj między innymi Stanisław Staszic, Julian Ursyn Niemcewicz i Fryderyk Chopin. Do „tych miejsc zaczarowanych”, gdzie „wszystko zadziwia, przeraża i unosi”, przyjeżdżali także naturaliści, którzy nie tylko zachwycali się walorami krajobrazowymi doliny, ale przede wszystkim prowadzili tu obserwacje przyrodnicze.
Japońska fala
Stojąc u stóp Wawelu z twarzą zwróconą ku Wiśle, trudno nie zauważyć miękko i faliście rysującego się na drugim brzegu rzeki budynku, nawiązującego formą do płynącej obok wody. Kiedy się do niego przybliżymy, zauważymy, że jego lustrzana od strony rzeki fasada oddaje „pożyczony krajobraz”, jak świetnie to ujął jeden z teoretyków architektury. Konstrukcję dachu zaś tworzy kilka przecinających się fal, spływających jakby z biegiem rzeki. Co kryje się we wnętrzu tej nowoczesnej i znakomicie wpisanej w nadrzeczny pejzaż Krakowa budowli, zaprojektowanej przez japońskiego architekta Aratę Isozakiego, doskonale już dziś wiedzą mieszkańcy miasta.
Drewniana świątynia nad Krużlówką
Krużlowa to niewielka wieś położona w pobliżu Grybowa, u stóp malowniczej góry Rosochatki. Kojarzona jest przede wszystkim z gotycką rzeźbą Madonny z Dzieciątkiem, którą obecnie możemy podziwiać w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka – oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Obiektem naszych zainteresowań będzie jednak nie rzeźba Madonny, lecz zabytkowy krużlowski kościół, z którego to cenne dzieło za sprawą Stanisława Wyspiańskiego w 1899 roku trafiło do Krakowa.
Trzy kościoły na Zwierzyńcu
Wątki związane z wodą odnajdujemy w miejscowych opowieściach i charakterystycznych rytuałach. I tak mamy: legendę o gromadnym chrzcie w wodach Wisły dokonanym przez św. Wojciecha nieopodal kościoła Najświętszego Salwatora, pochód Lajkonika, inaczej zwanego Lejkonikiem lub Konikiem Zwierzynieckim, czy słynny odpust Emaus w lany poniedziałek, na który powinien się udać każdy krakus w drugi dzień świąt Wielkiej Nocy.
Promocja książki Nowosielski w Małopolsce. Sztuka sakralna
Miłośników twórczości Jerzego Nowosielskiego zawiadamiamy, że już wkrótce odbędą się spotkania promocyjne poświęcone publikacji pt. Nowosielski w Małopolsce. […]
Wieś pod jeziorem
W dawnych czasach ludność zamieszkująca dolinę Dunajca trudniła się głównie uprawą roli i rybołówstwem. Życie ludzi w ścisły sposób związane więc było z życiodajną wodą. Swój początek i kres wodom Dunajca zawdzięcza również nasz kolejny obiekt, położony na trasie południowo-zachodniej: założenie dworskie w Zbyszycach. Będą Państwo mogli zobaczyć go podczas kolejnej odsłony Dni Dziedzictwa 28–29 maja 2016 roku.
Kwiatonowicka przystań
odzinie Sczanieckich zawdzięczamy przede wszystkim pojawienie się w Kwiatonowicach szwajcarskiej guwernantki Liny Bögli. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że niepozorna bona z czasem przeobraziła się w znaną podróżniczkę i pisarkę. Podczas pierwszej, trwającej dziesięć lat podróży przemierzała morza i oceny, docierając do najodleglejszych i najbardziej egzotycznych miejsc na świecie. Owocem tej wyprawy była jej pierwsza książka zatytułowana Vorwärts! – napisana w zaciszu kwiatonowickiego dworu. Przetłumaczona również na język polski jako „Avanti”: listy z podróży naokoło świata, po dziś dzień stanowi fascynującą lekturę. W zaciszu naszych domów możemy wraz z autorką „żeglować po ślicznym, lazurowym, wygładzonym jak zwierciadło Adriatyku”, a innym razem płynąć parowcem po „straszliwym Czerwonym Morzu”.
Spotkanie gospodarzy obiektów Dni Dziedzictwa 2016
24 listopada 2015 r. mieliśmy przyjemność gościć w Małopolskim Instytucie Kultury Gospodarzy obiektów, które zaprezentujemy podczas XVIII edycji […]
Zanurzeni po uszy w pracy nad książką
W zeszłym tygodniu opublikowaliśmy listę obiektów, które pokażemy Państwu podczas kolejnych Dni Dziedzictwa. Jest to wynik wielu rozmów […]
Obiekty Dni Dziedzictwa 2016
Na kolejną podróż po Małopolsce, której tematem wiodącym będzie woda, zapraszamy 21–22 oraz 28–29 maja 2016.
Lista zabytków prezentowanych w ramach XVIII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wszystko płynie.
Michałowice nagrodzone!
Niezwykle nam miło poinformować, że państwo Monika i Jacek Lorenzowie – właściciele zabytkowego dworu w Michałowicach – otrzymali […]
Rzecz o wodzie
Rzeki, strumienie, źródła, jeziora, stawy, tamy, fontanny, studnie, kałuże, błota, trzęsawiska… Spragnieni odkrywania nowych kontekstów wypłynęliśmy w Małopolskę, […]
Dni Dziedzictwa 2016 – zapraszamy na zwiedzanie
Ruszyły przygotowania do kolejnej, XVIII edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Przemierzamy Małopolskę od Chrzanowa po Dąbrowę Tarnowską, od […]
Zarządzanie dziedzictwem. Teoria a praktyka – konferencja
W dniach 15-17 października 2015 r. w Krakowie odbędzie się studencko-doktorancka konferencja naukowa „Zarządzanie dziedzictwem. Teoria a praktyka”. […]
Jesienne spacery MIK – zapraszamy!
Zapraszamy do udziału w cyklu jesiennych eksploracji Krakowa, które odbędą się w dniach 5, 12–13, 19 i 26 […]
Wyniki badań ankietowych 2015
Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badań ankietowych przeprowadzonych w trakcie tegorocznych Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Uczestnicy wypełnili […]
Czas się skończył…
Zakończyły się XVII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy mimo kapryśnej pogody odwiedzili 10 niezwykłych obiektów […]
Jak ten czas leci…
Zapraszamy Państwa na drugi (i ostatni) weekend Dni Dziedzictwa 2015. W sobotę i niedzielę czekamy na Państwa w: […]
Konferencja “Znaczenie dzieła synów św. Włodzimierza dla niepodległego państwa ukraińskiego, kultury narodowej i duchowości”
Podczas spaceru szlakiem twórczości Jerzego Nowosielskiego, który był jednym z punktów programu pierwszego weekendu Dni Dziedzictwa niektórzy z […]
Na półmetku Dni Dziedzictwa 2015
Dziękujemy tym, którzy odwiedzili nas w cerkwi prawosławnej i kościele pw. św. Marka w Krakowie oraz udali się […]
Czas start!
W chwili gdy ta wiadomość ukaże się na naszej stronie, kilkunastu wolontariuszy i pracowników MIK będzie już w […]
Dni Dziedzictwa 2015 – koncertowy czas
Podczas najbliższych Dni Dziedzictwa serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w koncertach towarzyszących zwiedzaniu. Już w najbliższą sobotę w […]
Czas w zabytkach Dni Dziedzictwa 2015
Zapraszamy do zapoznania się z osią czasu, uwzględniającą ważne wydarzenia w obiektach, które zaprezentujemy podczas XVII Małopolskich Dni […]
Był sobie czas – przeczytaj przed podróżą
Zapraszamy do zapoznania się z tegoroczną publikacją poświęconą obiektom prezentowanym podczas XVII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Książka, autorstwa […]
Zbieraj pieczątki!
Zapraszamy do zebrania kolekcji pieczątek, które będzie można zdobyć, odwiedzając miejsca udostępnione w ramach XVII Małopolskich Dni Dziedzictwa […]
Rezerwacja – już czas!
Już w najbliższy poniedziałek, 11 maja, o godz. 10.00 rusza rejestracja na wybrane punkty programu XVII Małopolskich Dni […]
Kalendarz i czas
W oczekiwaniu na kolejną edycję Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, które startują w sobotę (16 maja) zachęcamy do lektury […]
Spacer Trzy wieże – relacja
W sobotę 18 kwietnia 2015 roku, w Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, spacerem Trzy wieże zainaugurowaliśmy XVII edycję Małopolskich […]
Dni Dziedzictwa 2015 dla dzieci
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Dni Dziedzictwa 2015 przygotowaną specjalnie dla dzieci. W każdym z obiektów tegorocznego […]
Spacer Trzy wieże
Wszystkich oczekujących na kolejną edycję Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego zapraszamy na wyjątkowy spacer po Krakowie inaugurujący to wydarzenie. […]
Był sobie czas – do druku!
Był sobie czas – to tytuł tegorocznej publikacji towarzyszącej XVII Małopolskim Dniom Dziedzictwa Kulturowego. Finalizujemy prace związane z […]
Konkurs Kapliczka
Zarząd Województwa Małopolskiego ogłosił kolejną edycję konkursu pn. KAPLICZKA, skierowanego dla jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa małopolskiego, […]
Wolontariat podczas Dni Dziedzictwa 2015 – bądź na czasie!
Jak co roku, poszukujemy 40 ciekawych świata i otwartych na nowe wyzwania wolontariuszy, chętnych do zaangażowania się we […]
Oszpicin
W zabytkowych wnętrzach Muzeum możemy obejrzeć nowoczesną ekspozycję Oszpicin (jid. Oświęcim), która opowiada o żydowskiej przeszłości miasta, sięgającej XVI wieku.
W XIX i XX wieku Oświęcim był ważnym ośrodkiem religijnym judaizmu na terenach Galicji Zachodniej. U progu XX wieku funkcjonowało tu 10 synagog i domów modlitwy. Na terenie gminy żydowskiej działały stowarzyszenia dobroczynne, religijne, kulturalne i sportowe, jak również partie polityczne o zróżnicowanym zabarwieniu ideowym. Synagoga Stowarzyszenia Studiujących Misznę jest jedynym zachowanym domem modlitwy w Oświęcimiu. Przestrzeń synagogi to dla jednych przede wszystkim miejsce modlitwy, dla drugich – miejsce do refleksji nad wspólną wielowiekową przeszłością.
Czas w Sali Zegarowej
Czas i jego upływ można poczuć w Collegium Maius na każdym kroku. Na dziedzińcu godziny odmierza grający zegar z drewnianymi figurami, jest tu królowa Jadwiga, Władysław Jagiełło, św. Jan z Kęt, Hugo Kołłątaj i rektor Stanisław ze Skalbmierza. Do pomiaru czasu służą także różne typy zegarów mechanicznych i słonecznych rozmieszczone na ekspozycji muzealnej.
Czas to… pieniądz
Od dziś przez kolejne 30 dni za pośrednictwem portalu crowdfundingowego Wspieram kulturę zbieramy na wydanie i bezpłatną dystrybucję […]
Był sobie czas… na lekturę
Był sobie czas to tytuł nowej książki Katarzyny Kobylarczyk, która towarzyszy XVII edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Składa […]
Nagroda Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego 2015
Nagroda Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej […]
Pamięć o minionym czasie
Na przestrzeni kolejnych stuleci Bobrek zmieniał właścicieli. Przedstawiciele rodu Ligęzów, Wielopolskich, Potulickich, Ogińskich i Sapiehów ukształtowali krajobraz i zabytkową zabudowę dzisiejszego Bobrka. Na zespół zabudowań podworskich, który chcielibyśmy zaprezentować Państwu podczas majowego weekendu, składają się: zabytkowy pałac wraz z oficyną, park, czworaki, drewniany spichlerz oraz kościół pw. Przenajświętszej Trójcy. Każdy z tych obiektów kryje w sobie niezwykłe opowieści, ślady odciśnięte przez miniony czas. Niestety stan ich zachowania nie zawsze umożliwia zwiedzanie wnętrz.
W tym miejscu czas płynie nieco inaczej…
Krakowska cerkiew swoim wyglądem zewnętrznym w niczym nie przypomina klasycznej świątyni prawosławnej. Wkomponowana w jedną z pierzei ulicy Szpitalnej, o tym, że jest budynkiem sakralnym, informuje tylko za sprawą zawieszonej na froncie kamienicy niewielkiej ikony z wizerunkiem Bogurodzicy, którą chroni zadaszenie zwieńczone niewielką cebulastą kopułą. Mijamy ją na co dzień w pośpiechu. A przecież kryje fascynujące wnętrze. Przeprowadzony tu remont konserwatorski ujawnił, że w kamienicy zachowały się fragmenty renesansowych malowideł.
Wykorzystać czas
Historia firmy Bata ma swój początek w Zlinie, mieście położonym na czeskich Morawach. To właśnie tu pod koniec XIX wieku powstał niewielki zakład szewski, który z czasem rozrósł się i stał światowym imperium obuwniczym. Batówki – płócienne buty na skórzanej podeszwie – były symbolem nowoczesności. Tej wielkiej zmianie technologicznej towarzyszyły także osiągnięcia ówczesnej architektury i szeroko rozumianej reklamy produktów oraz systemu kierowania firmą. Batyzm (potoczne określenie takiego sposobu zarządzania) sprawił, że w latach trzydziestych produkcja osiągnęła 58 milionów par butów rocznie, a ich sprzedaż obsługiwało ok. 2,5 tysiąca sklepów w kilkudziesięciu krajach.
Do ogólnoświatowej sieci fabryk Bata dołączyła niewielka wówczas wieś koło Oświęcimia. To właśnie w Chełmku, w 1932 roku swoją działalność rozpoczęła pierwsza fabryka koncernu w Polsce. Na przestrzeni kilku lat, na gruntach odkupionych od Adama Zygmunta Sapiehy z pobliskiego Bobrku, powstał nowocześnie zarządzany zakład produkcyjny, osiedle i hotele robotnicze.
Zegary słoneczne w Jędrzejowie
Początki obecnej ekspozycji astronomiczno-gnomonicznej sięgają 1895 roku. Feliks Przypkowski, z zawodu lekarz, z zamiłowania astronom, gromadził zabytkowe instrumenty astronomiczne, zegary, książki. Równocześnie wnikliwie studiował literaturę z tego zakresu, sam skonstruował ponad pięćdziesiąt modeli zegarów słonecznych.
W 1925 roku pasją Feliksa zaraził się syn Tadeusz. Uważał on, że „zegar słoneczny jest ze wszystkich zegarów najbardziej związany z wszechświatem, gdyż przez cień rzucany wskazówką – gnomonem – wiąże się bezpośrednio z tym olbrzymim zegarem, jakim jest nasz układ słoneczny i ruch Ziemi wokół Słońca”. Tadeusz Przypkowski nie tylko znacznie rozbudował rodzinną kolekcję, ale obliczał i nakreślał zegary słoneczne, m.in. na kościele Mariackim w Krakowie, na Zamku Królewskim i przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie, a także na budynku obserwatorium astronomicznego w Greenwich.
Markowie i jadwiżanki
Prawdopodobnie przybyli oni do Krakowa z Pragi na zaproszenie Bolesława Wstydliwego w 1257 roku, gdzie osiedli przy ufundowanym dla siebie kościele pw. św. Marka Ewangelisty.
Ten rycerski zakon w Polsce od wezwania kościoła w skrócie nazywano markami albo też, od kształtu noszonych przez nich nakryć głowy (biretów), rogaczami. W Czechach zaś – skąd zakonnicy przybyli w XIII wieku – zwani byli cyriakami; na Litwie, gdzie angażowali się w chrystianizację, białymi augustianami. Ale nazywano ich też polskimi krzyżowcami, wodnymi Polakami czy magdalenami.
Ząb czasu
Zamek na Mirowie, jak zwykło się o nim mówić, prawdopodobnie nazwę tę zawdzięcza posiadłości rodzinnej Myszkowskich w Mirowie na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Fundacja nowej siedziby rodowej wiązała się z postacią biskupa krakowskiego Piotra Myszkowskiego – w 1582 roku stał się on właścicielem Książa Wielkiego. Znany jako mecenas, skupiał wokół siebie artystów i poetów. Wśród nich znalazł się prawdopodobnie także rzeźbiarz i architekt z Florencji, Santi Gucci – późniejszy budowniczy nowej rezydencji Myszkowskich. Wśród realizacji „Santy Guczego, mularza J. K. Mości”, jak zwykł się podpisywać, można wymienić choćby nagrobki królewskie Zygmunta Augusta i Anny Jagiellonki w kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu, nieistniejący dziś pałac królewski w Łobzowie czy kaplicę Branickich w Niepołomicach.
Krakowska gwiazdarnia i prehistoryczne sagowce
Czy z pomiarami czasu nie kojarzy się nam najbardziej obserwatorium astronomiczne, jak mawiano kiedyś – gwiazdarnia, miejsce obserwacji planet, ich ruchu i zaćmień oraz sporządzania precyzyjnych obliczeń matematycznych? A to konkretne, krakowskie Obserwatorium Astronomiczne zlokalizowane przy ul. Kopernika ma jeszcze tę właściwość, że to właśnie z niego przez lata, począwszy od lutego 1946 roku, nadawano sygnał czasu. Wybitny astronom Kazimierz Kordylewski, odkrywca pyłowych księżyców Ziemi, człowiek charyzmatyczny i o ogromnym poczuciu humoru, na wieść o tym, że radiowy spiker podaje czas na podstawie wskazówek starego budzika, oburzył się i opracował scenariusz audycji dla Polskiego Radia.
Dalewicka polichromia
Tereny powiatu proszowickiego są kojarzone głównie z rolnictwem i rzadko stają się celem wycieczek turystów. Chcielibyśmy to jednak zmienić i podczas Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego zaprosić Państwa do niewielkiej wsi Dalewice, gdzie nieco na uboczu znajduje się kaplica pw. Zwiastowania i Nawiedzenia NMP.
Drewniana kaplica od początku swego istnienia należała do parafii w Niegardowie, pełniąc rolę kościoła filialnego. Pierwsza budowla została zniszczona, prawdopodobnie przez kalwinów, w latach sześćdziesiątych XVI wieku. Obecna świątynia pochodzi z połowy XVII wieku i, co ciekawe, do naszych czasów przetrwała bez zasadniczych zmian architektonicznych. To, co jednak najpiękniejsze i najcenniejsze, kryje się w jej wnętrzu.
Dni Dziedzictwa 2015 – czas i miejsce
Poniżej przedstawiamy listę obiektów przyszłorocznych Dni Dziedzictwa. Już dziś warto zarezerwować dwa majowe weekendy, aby odwiedzić 10 zabytków […]
Był sobie czas…
Był sobie czas – tak zaczyna się nasza kolejna opowieść o małopolskich zabytkach. Tematem przyszłorocznej edycji Małopolskich Dni […]
Odliczanie czas zacząć!
Wystartowały przygotowania do kolejnej edycji Dni Dziedzictwa. Jeździmy po całym regionie, spotykamy wspaniałych ludzi – pasjonatów oraz ekspertów […]
WikiSpacer Na zapleczu Twierdzy Kraków – spacer po koszarach, lazaretach i magazynach z czasów Wielkiej Wojny, cz. 2
Podczas ostatniego już spaceru, który odbędzie się 27 września, miłośnik i popularyzator historii Krakowa Krzysztof Jakubowski oprowadzi nas […]
WikiObjazd po wybranych obiektach Twierdzy Kraków
W sobotę, 20 września zapraszamy na objazd autokarowy, który obejmie wizytę w trzech niedostępnych na co dzień do […]
WikiSpacer Na zapleczu Twierdzy Kraków – spacer po koszarach, lazaretach i magazynach z czasów Wielkiej Wojny, cz. 1
W sobotę, 13 września zapraszamy na spacer po zapleczu Twierdzy Kraków. Przyjrzymy się, jak ten złożony organizm funkcjonował […]
WikiSpacer Podgórze w Wielkiej Wojnie – śladami porucznika Antoniego Stawarza
Już 6 września zapraszamy na pierwszy z cyklu wrześniowych spacerów organizowanych w ramach konkursu Wiki Lubi Zabytki. W […]
WikiSpacery: jesienne zwiedzanie Krakowa
Zapraszamy do udziału w cyklu jesiennych spacerów po Krakowie, które będą się odbywać się w cztery wrześniowe soboty. […]
Wyniki badań ankietowych
Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badań ankietowych przeprowadzonych w trakcie tegorocznych Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Uczestnicy wypełnili […]
Kolekcjonerzy wrażeń
Serdecznie dziękujemy osobom, które odwiedziły nas we wszystkich miejscach udostępnionych w ramach XVI Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego i […]
Dziękujemy!
Serdecznie dziękujemy za udział w XVI Małopolskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego. Podczas dwóch weekendów 11 zabytków odwiedziło ponad 7 […]
Wyjątkowy film w wyjątkowym miejscu
Już w najbliższą sobotę (24 maja) zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie – projekcję filmu Mogiła Nieznanego Żołnierza (1927 r.) […]
„Wystawa Pamiątek Wojennych” w Muzeum PTTK w Gorlicach
W Muzeum PTTK im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach można oglądać jedyną w Małopolsce wystawę eksponatów z pierwszej wojny […]
Pierwszy weekend Dni Dziedzictwa za nami
Mimo kapryśnej majowej pogody udało nam się szczęśliwie zakończyć pierwszy weekend Dni Dziedzictwa 2014. Dziękujemy tym, którzy odwiedzili […]
UWAGA zmiany w programie
Szanowni Państwo, z powodu bardzo złej pogody jesteśmy zmuszeni odwołać następujące punkty programu: – spacer po Brzesku W […]
Dziękujemy wytrwałym!
Dziękujemy wszystkim wytrwałym turystom, którzy, mimo fatalnej pogody, zwiedzali zabytki prezentowane w ramach XVI Małopolskich Dni Dziedzictwa. Zapraszamy […]
UWAGA! Rowerowa wycieczka po Krakowie – zmiana terminu
UWAGA! Rowerowa wycieczka po Krakowie przeniesiona Wszystkich zarejestrowanych na wycieczkę Rowerem po Twierdzy Kraków, która miała odbyć się […]
Gra miejska – weź udział w wojnie wywiadów
Zapraszamy do udziału w ryzykownej wojnie wywiadów. Już 24 maja “Pocztówki z Twierdzy K.” – gra miejska z […]
Cmentarze wojskowe w gminie Pleśna – wycieczka
Polecamy objazdową wycieczkę po cmentarzach wojskowych w gminie Pleśna. Odbędzie się ona 17 maja, wystartujemy o godz. 11.00 […]
Nagroda Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego 2014 przyznana
Nagroda Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej […]
Zapraszamy na spacer po Tarnowie
Do pierwszego majowego weekendu Dni Dziedzictwa (17–18 maja) pozostały niecałe 2 tygodnie, ale tych wszystkich, dla których dwa […]
Uwaga: więcej miejsc na zwiedzanie Pałacu Goetzów-Okocimskich w Brzesku
Dzięki uprzejmości Gospodarza obiektu Pałac Goetz Boutique Hotel&SPA udało się zwiększyć limit osób wchodzących do pałacu na zwiedzanie […]
Dodatkowa atrakcja Dni Dziedzictwa 2014: hangar lotniczy w Krakowie
Na początku 1912 roku w fortecznych i garnizonowych miastach zaczęto przygotowywać stałe lotniska dla jednostek, zwane parkami lotniczymi. […]
Modernizacja wystawy w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach
Na gorlickim froncie trwają ostatnie praceprzy modernizacji ekspozycji poświęconej bitwie gorlickiej i losom miasta w czasie I wojny […]
„Wielki wybuch” w Radio Kraków. Posłuchaj!
Już od poniedziałku, 28 kwietnia aż do 9 maja „Wielki wybuch 1914-1918” w Radiu Kraków. Fragmentów książki o […]
Rezerwacja ruszyła!
Zapraszamy do zapoznania się z programem tegorocznych Dni Dziedzictwa. W programie przewidziano wiele oprowadzań z przewodnikami, opowieści pasjonatów, […]
Zaproszenie na konferencję Znaki Pamięci VI
Tym z Państwa, którzy majowy weekend będą spędzać w okolicy Gorlic, polecamy konferencję organizowaną przez Stowarzyszenie Aktywnej Ochrony […]
Dni Dziedzictwa 2014 – oferta dla grup zorganizowanych
Zapraszamy grupy zorganizowane do udziału w XVI Małopolskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego – w tym roku zachęcamy do poznania […]
Krajobraz po bitwie
Malowniczy Beskid Niski to rejon, w którym można napotkać wiele cmentarzy wojskowych z okresu I wojny światowej. Miejscem […]
Konkurs fotograficzny Skarby Małopolski – dziedzictwo ocalone dla przyszłości
Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym Skarby Małopolski – dziedzictwo ocalone dla przyszłości – edycja 2014. Celem konkursu […]
Nagroda Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego 2014
Nagroda Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej […]
Wojenna katastrofa
Przed wybuchem I wojny światowej Gorlice były świetnie prosperującym miastem, głównie dzięki rozwijającemu się przemysłowi naftowemu. To właśnie […]
Żołnierska nekropolia
Rozsiane po całym terenie dawnej Galicji cmentarze wojskowe z okresu wielkiej wojny po dziś dzień stanowią smutną pamiątkę […]
Zaplanuj maj!
W dwa majowe weekendy (17-18 maja i 24-25 maja 2014 r.) zapraszamy do 10 obiektów. Podczas XVI Małopolskich […]
Pałac Juliusza Leo
Sześcioletni Tadek Boy-Żeleński zapytany przez któregoś z krewnych, do jakiej szkoły uczęszcza, odparł: „do świętego Larysza”. To było […]
Sztab w pałacu, lotnisko w parku
Z czym kojarzy się Państwu Okocim? Większości zapewne z trunkiem na bazie chmielu. I to oto trafne skojarzenie […]
Kasyno Oficerskie
Kasyno Oficerskie kilkudziesięciotysięcznego garnizonu austriackiej Twierdzy Kraków, nazywane wówczas Militärkasino, obecnie Klub Garnizonowy, mieszczące się przy ulicy Mikołaja […]
Budowa i odbudowa
Historia Siar, niewielkiej miejscowości pod Gorlicami, nierozerwalnie wiąże się z wydobywaniem ropy, którą już pod koniec XVIII wieku […]
Tajemnice architektury fortecznej
Jeśli pociąga Cię architektura militarna, jeśli lubisz włóczyć się po miejscach niedostępnych, a przy tym kochasz dziką przyrodę, […]
Rok wielkich inwestycji
Ciekawi kolejnego zabytku i historii z nim związanych? Przedstawiamy Zespół Tarnowskich Wodociągów. To na co dzień prężnie działające […]
Projekt Talowskiego
Rozpoczynamy prezentację zabytków, które będzie można zwiedzić podczas majowych Dni Dziedzictwa w 2014 roku. Pierwszym z nich jest […]
Tajemnice Dni Dziedzictwa 2014
Czy czekają Państwo na opowieści, które co roku towarzyszą Dniom Dziedzictwa? Jeśli tak, to miło nam już dziś […]
10 obiektów w 2 weekendy Dni Dziedzictwa 2014
Podczas XVI Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego (17-18 maja i 24-25 maja 2014r.) nie uda nam się pokazać wszystkich […]
Wielki wybuch – temat Dni Dziedzictwa 2014
W 2014 roku przypada 100. rocznica wybuchu I wojny światowej. W ramach XVI edycji MDDK, zatytułowanej Wielki wybuch […]
Na tropie zabytków – XVI Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego
Jeździmy, szperamy, zbieramy, wchodzimy, tam gdzie wejść trudno, a wszystko po to, żeby przetrzeć ścieżki, otworzyć miejsca zamknięte, […]
Pamiętajcie o szlakach po Dniach Dziedzictwa
Na kulturowe szlaki podczas XV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego weszło blisko 14 tys. turystów. Największym zainteresowaniem cieszył się […]
3 szlaki w 2 Dni
Zabytki trzech szlaków: Dwory Małopolski, Krakowskiego Szlaku Techniki oraz Małopolskiej Trasy UNESCO, będzie można zwiedzać w kolejny weekend […]
Wejdź na szlak już w ten weekend!
W pierwszy weekend XV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego − 18 i 19 maja − będzie można zwiedzić krakowskie […]
O ludziach, zabytkach i książce „Wejdź na szlak!” – spotkanie z Katarzyną Kobylarczyk i Krzysztofem Jakubowskim
Kiedy: 10 maja 2013 r., godz. 19.00 Gdzie: Kawiarnia Noworolski w Krakowie, Rynek Główny 1 (Sukiennice) Zabrakło Ci […]
W maju “Wejdź na szlak!”
W Małopolskim Instytucie Kultury trwają intensywne prace nad kolejną, XV edycją Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Motywem przewodnim tegorocznej […]
Kolejna trasa tegorocznych Dni Dziedzictwa
Trzy drewniane kościoły znajdujące się na Małopolskiej Trasie UNESCO zostały dodatkowo włączone w program XV Małopolskich Dni Dziedzictwa […]
Relacja z warsztatów X Konkursu plastyczno-edukacyjnego „Skarby Małopolski”
Temat: gra 20 i 22 listopada 2012 r. w Małopolskim Instytucie Kultury odbyły się warsztaty dla nauczycieli i […]
XV Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego „Wejdź na szlak!”
W Małopolskim Instytucie Kultury trwają już prace nad kolejną edycją jednego z największych cyklicznych wydarzeń promujących bogactwo kulturowe […]